LİTYUM PİL TEHLİKESİ BÜYÜYOR

0
153

Lithium batteries

Federal Havacılık İdaresi (FAA) , ticari yolcu ve kargo havayollarını lityum pillerin kargo olarak taşınması ile ilgili riskleri yönetmek için bir risk değerlendirmesine çağırdı.

Amerika havacılık düzenleyicisi olan FAA kendi müfettişleri için de havayollarının lityum pil taşımacılığında alınması gereken önlemleri alıp almadıklarına karar vermelerini kolaylaştırmak için bir rehber yayınladı.

Rehberin içeriğinde mevcut kargo yangın söndürme sistemlerinin etkin bir şekilde lityum pil yangınlarını kontrol altına alamadığını , yaptığı yangın testlerinde ortaya çıkan hasarın uçak kayıplarına sebep olacağını ortaya çıkarmıştır.

Bu testler sonucunda ICAO, Boeing ve Airbus’ta havayollarına lityum pilin kargo olarak taşınması ile ilgili tehlikeleri bildirmiş ve maksimum güvenlik önlemlerini almaları konusunda uyarmıştır.

Tehlikeli maddeler kuralları gereği yolcu uçağında lityum – metal pillerin kargo olarak taşınması yasaklandı.

Bunun yanı sıra pek çok ticari yolcu taşıyan havayolu gönüllü olarak tekrar şarj edilebilen lityum – iyon pilleri de taşımamaya karar verdi.

Son lityum pil yangın testlerinin sonuçları doğrultusunda FAA taşıyıcılara güvenlik uyarısında bulunarak , güvenlik önlemlerini tekrar değerlendirip düzenlemelerini öneriyor.

SAFO Rehberi

SAFO16001