Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kargo

Kargo fiyatları yükselecek

85 / 100

Kargo fiyatları yükselecek

Çatışma uzarsa, lojistik rotaları daralacak, mesafeler artacak. Artan petrol fiyatları ile birlikte uluslararası kargo fiyatlarının yükselmesi ve sonucunda da hepimizin yaşamlarına etkileri olacaktır.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, küresel tedarik zincirinin hala pandemiden etkilendiği bir zamanda, deniz ve hava kargo ücretlerinin fırlamasına neden olabilir.

Deniz nakliye fiyatlarının ve de hava navlun ücretlerinin daha da yükselebileceğini öngörüyoruz.

Küresel hava taşımacılığı Rusya Ukrayna krizinin ortasında çeşitli zorluklarla karşı karşıya. Rusya bugüne kadar hava sahasını 36 ülkeye kapatarak kargo uçaklarını yeni rotalar bulmaya zorladı.

Çatışmanın küresel hava kargo kapasitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı kesin ve taşıyıcılar daha uzun rotalar kullanmak zorunda kalacak ve yakıta daha fazla para harcamak zorunda kaldıklarından hava kargo fiyatlarını yükseltmekten başka çare kalmayacak.

Kargo maliyetlerinin son kullanıcıya yansıtılacağı kesin, Rusya Ukrayna çatışması gaz ve gıda fiyatlarını daha da yükseltecektir.

Pandemi başladığından beri, denizyolu nakliye ücretleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Savaşın küresel tedarik zincirine bir başka darbe olabileceği endişesi mevcut. Denizcilik endüstrisinin en yoğun sezonunu yaşamamasına rağmen, “şirketlerin yaz hacmi için hızlandığını ve bunun tedarik zinciri üzerinde büyük bir etkisi olacağı” düşünülüyor.

Rusya’nın işgali, petrol ve toplu gıda ihracatı için kilit bir rota olan Karadeniz’i geçen kargo gemilerini ciddi şekilde etkiledi.

Pazartesi günü İngiltere, tüm Rus gemilerinin limanlarına girmesini yasakladı. Bu arada Belçika, Hollanda ve Almanya‘daki nakliye yöneticileri ve liman yetkilileri, Rusya’ya giden kargo gemilerinin durdurulacağını ve denetleneceğini söylediler.

Çatışma, birçok geminin rotasını değiştirmesine neden oldu ve perşembe günü Ukrayna’nın en büyük liman kapanışı olarak Avrupa’daki diğer limanlardaki tıkanıklığı artırdı.

Pazartesi gününden itibaren 200’den fazla gemi Kerç Boğazı’nı geçmeyi bekliyor. Kanal Karadeniz’i Azak Denizi’ne bağlar.

Maersk okyanus ve lojistik hizmetleri başkanı Vincent Clerc, The Wall Street Journal’a verdiği demeçte, “Kuzey Avrupa’daki tüm bu merkezler zaten oldukça sıkışık ve kargo akışını geciktiren her küçük şey sorunu yoğunlaştıracak.”

Salı günü, dünyanın en büyük nakliye şirketlerinden biri olan Maersk, Rusya ve Ukrayna‘ya ve Rusya’dan yapılan sevkiyatları geçici olarak askıya alacağını duyurdu. Nakliye şirketi, küresel konteyner taşımacılığının en az %47’sini etkileyecek bir kararla ONE, MSC ve Hapag-Lloyd‘a katıldı.

Denizcilik liderlerinin Rusya’yı kapatma kararı, ülkenin Batı yaptırımları tarafından zaten kısıtlanmış olan mal gönderme ve alma kabiliyetini daha da zorlaştıracak.

kargo fiyatları
kargo fiyatları

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Dear sir/madam
    I hope you are doing well. I have goods to send to Ethiopia by Saudia Air cargo. Is it active now? Can you send me your location details?
    Thank you

Başa dön tuşu