Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

Uçağa Yolcu Kabulü Sırasında Kokpit Kapıları Neden Açıktır?

82 / 100

Uçağa Yolcu Kabulü Sırasında Kokpit Kapıları Neden Açıktır?

Uçağa yolcular binerken kokpit kapılarını açık tutma uygulamasının bir nedeni olup olmadığına göz atıyoruz.


Bir havacılık meraklısı için en cezbedici manzaralardan biri, uçağa yolcu kabulü(boarding) sırasında kokpitte bakma şansı elde etmektir. Uçak kalkışa hazırlanırken uçak kokpit kapısının ardına kadar açık olduğunu fark ettinizse, bunun tüm dünyada takip edilen bir prosedür olma nedenini biliyor musunuz?

Pilotun görevi uçağı uçurmaktan daha fazlasını kapsar

Genel olarak, kalkıştan önce kokpite girip çıkması gereken insanlar olması nedeniyle kokpit kapılarının açık tutulması gerekir. Örneğin, Yardımcı Pilot‘un kalkıştan önce etrafı dolaşarak ön kontrol yapmak üzere kokpitten ayrılması gerekir. Ayrıca, kapıyı açık tutmak Kaptan’ın uçağa yolcu kabul prosedürünü izlemesini sağlar. Ek olarak, birçok yer personelinin de pilotla sürekli iletişim halinde olması gerekmektedir. Bunlar arasında teknisyen, yakıt ikmal personeli ve uçağın temizlik, ikram ve yükleme planlamasından sorumlu uçak koordinesi yer alır.

kokpit, ucaga yolcu kabulu

Uçak uçuştan önce pek çok hayati kontrollerden geçer ve bu nedenle bir teknisyenin, çalıştırma izni verilmeden önce pilotlara uçuşa elverişlilik onayı vermesi gerekir. Yakıt ikmali personeli pilotlara, doğru tanklara doğru miktarların yüklenip yüklenmediğini doğrulamak için kullanılan bir bilgi formu getirir. Kabin ekibi uçuşta bulunan yolcuların listesini ve final sayısını vermeden önce, uçağa yolcu kabul sürecinde pilotlara durum bilgilendirmesi yapar. Geç kalan yolcular, iptal edilen transit yolcular veya seyahat sınıfı yükseltmeleri (up grade)gibi uçağa biniş sürecinde meydana gelebilecek son dakika değişiklikleriyle ilgili bilgi akışı sağlanır.

uçaga yocu kabulu
Havacılık, sıradan insanların düşündüğünden daha karmaşıktır

Pilotlar, uçağı hazır hale getirmek için çalışan çeşitli departmanlardan aldıkları bilgilerle onay verdiklerinde, kapının kilitlenmesini söyler ve ardından hava trafik kontrolörlerine hazır olduklarını iletir , geri itme ve kalkış izinleri iletilmeye başlar. Motorun çalıştırılması için hazır olunduğunda, ikiden fazla pilot uçmadığı sürece, kokpit kapıları havada kalma süresince kapalı tutulur. Artık kapı sadece pilotlara yemek servisi, vardiya değişimi veya tuvalet ihtiyacı için açılır. Varış noktasında, kokpit kapısı tekrar ardına kadar açıktır ve bu an, meraklıların kokpiti ziyaret etme ve sistemlerin karmaşıklığına göz atma şansı yakalayabileceği zamandır.

Belli bir yaştaki havacılık meraklıları, çocukken kokpiti ziyaret etmelerine izin verilmesinin heyecan verici deneyimini yaşamış olabilirler. 20. yüzyılın sonlarında, bu yaygın bir uygulamaydı, çocuklar kokpite davet edilir, kaptanın şapkasını takabilirlerdi. Ancak, 11 Eylül olayından bu yana, kokpit kapısı genellikle kilitli tutuluyor ve artık hiçbir yolcu davet edilmiyor.

İçerik:simpleflying

ucaga yolcu kabulu

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kokpit kapısı yolcu alımı esnasında kapalı tutulur. İçeri girmesi gereken bir görevli olduğunda ön galley emniyete alınarak kokpit kapısı anlık olarak açılır ve hemen kapatılır. Yazıdaki bilgi doğru değil. Bu uygulama yönetmeliklerle belirlenmiştir.

Başa dön tuşu