Havada en uzun kalan hava aracı için rekor denemesi

0
50

Rekor Denemesi: Havada en uzun kalan hava aracı

Türkiye’nin teknoloji üssü Yıldız Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren, havada uzun süre kalabilen hava araçları olan gaz balonlarını yerli hammadde ve özgün tasarımla üreten Havada Hafif Hava Araçları Ltd. Şti., dünya havacılık ve uzay sektöründe ses getirmesi beklenen bir rekor denemesine hazırlanıyor.

Şirket, geliştirdiği insansız havadan hafif hava aracının 250 gün boyunca havada kalmasını sağlayarak, Google’ın 190 günlük resmi olmayan rekorunu kırmayı amaçlıyor.

Rekor denemesi başarıya ulaşırsa, Türkiye’nin stratosferde bir hava platformu olabilmesi için yerine getirilmesi gereken ara hedeflerden biri gerçekleşmiş olacak. Böylece, ülke savunmasının yanı sıra iletişim güvenliğinin artırılmasına da önemli katkılar sağlanacak.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin ve Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner’in ev sahipliğinde gerçekleşecek olan deneme, 14 Mayıs 2018, Pazartesi günü saat 11.00’de Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi’nde balonun şişirilmeye başlanması ve  12.30’da balonun uçurulması ile başlayacak.