Türkiye’de Hava Taksi Hizmetine İlgi Arttı

0
67
Hava Taksi Hzimetine İlgi Artıyor
Hava Taksi Hzimetine İlgi Artıyor
Hava Taksi Hzimetine İlgi Artıyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) verdiği son izinlerle, Türkiye’de ticari hava taşımacılığı yapan ruhsatlandırılmış hava taksisi sayısı 49’a çıktı.

Son dönemlerde ilgi görmeye başlayan hava taksilerine, yurtdışından misafir kabul eden işadamlarıyla, seçim çalışmasına giden siyasiler de ilgi gösteriyor.

Kabotaja takılıyor

Sektör yetkililerinden edinilen bilgiye göre, hava taksisine en çok işadamları ilgi gösteriyor. Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarında havalimanı trafiğine takılmak istemeyen işadamları, alanda bekleyen özel uçağa binerek rötar gibi aksiliklerden etkilenmiyor. İş adamlarının taksi uçağı kullandıkları alanlardan birisi de yabancı misafirlerin yurtdışından Türkiye’ye getirilmesi.

Yurtdışından ihale ya da ortaklık gibi önemli bir görüşmeye yabancı misafirini çağıran işadamı, onu yaşadığı ülkeden aldırıp Türkiye’ye getirebiliyor. Ancak bunun için şirketlerin de yurtdışında akredite olması gerekiyor. Kabotaj kurallarına göre Türk hava taksileri yabancı ülkenin iki kenti arasında ise uçamıyor.

SANATÇILAR KULLANMAYA BAŞLADI

Hava taksisinin diğer iki önemli müşterisi sanatçılar ve politikacılar. Sanatçıların diğer ülkelere nazaran Türkiye’de az da olsa hava taksisi kulladığı belirtiliyor. Siyasetçiler ise son dönemlerdeki seçim çalışmaları başta olmak üzere, yurtışı ve yurtdışı gezi ve miting gibi etkinlikler için hava taksilerini tercih edebiliyor.

hava taksi kiralama

ulaşımonline