AZİZ SANCAR İSMİ HAVALİMANI ADI OLARAK ÖNERİLDİ

0
142

Aziz sancar

Bölgelerde incelemelerde bulunduktan sonra izlenimlerle ilgili hazırladıkları raporu Başbakan Davutoğlu’na sunana Ak Parti Heyeti, Mardin Hava Limanı’nın isminin Aziz Sancar Hava Limanı olarak değiştirilmesini talep etti.

Parti heyeti Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunduğu raporda Mardin Havalimanına Aziz Sancar’ın isminin verilmesini önerdi.

AK Parti heyetinin Güneydoğu’da yaptığı incelemeler ile ilgili olarak rapor hazırladı. Başbakan Davutoğlu’na sunulan raporda dikkat çeken önerilerden birisi de Nobel ödüllü Mardinli Aziz Sancar isminin Mardin Havalimanına verilmesi oldu.

2015 yılı Nobel Kimya Ödülüne layık görülen ve kanser çalışmaları üzerine dünyaca tanınan Aziz Sancar kimdir? Nerede doğdu, kaç yıldır Amerika’da?  İşte size Aziz Sancar hakkında merak edilen tüm soruların cevabı…
Aziz Sancar Kimdir?
Prof. Dr. Aziz Sancar 1946’da Mardin Savur’da 8 kardeşin 7’ncisi olarak dünyaya geldi. Ailesinin okuma yazma bilmediği ancak çocuklarının eğitimine çok önem verdiği belirtiliyor. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD’ye gitti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk’ten biri olmuştu.
ABD’deki Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ buluşuna imza atarak dünyaca çapında üne kavuşmuştu. 1946 yılında Mardin’de dünyaya gelen, Sancar, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.