AirPlus Uçuşlara Başlıyor

0
251

airplus

Latin Amerika’ya Aktarmasız Uçuşlar Yakında

Türk havayolu şirketi AirPlus, Nisan ayının başında Latin Amerika ülkelerinden Venezuela ve Küba’ya direkt uçuş planlıyor. Uçuşlar İstanbul-Karakas- Havana ve dönüş şeklinde olacak. Yapılması planlan uçuşlar için taraflar İstanbul’da bir otelde bir araya geldi. Toplantıya AirPlus Aviation Genel Müdürü Murat Pura, Türkiye Küba konsolosu Abel Martinez Grandio, Küba Türkiye Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals, Küba – İtalya ve Türkiye Ticaret Ataşesi: Aleido Costellanos, Venezüella Devlet Havayolu Conviasa’nın üst düzey yetkililer, Amilton Ramos ve Rodrigo Castillo Oviedo katıldı. Toplantıda Latin Amerika ülkelerinden Venezuela ve Küba’ya yapılması düşünülen uçuş hakkında bilgiler paylaşıldı.

2 Nisan’da uçuşlar başlayacak

Toplantıda konuşan AirPlus CEO’su Murat Pura, 1984 yılında kurulan AirPlus’ın 30 yılı aşkın geçmişe sahip bir havayolu şirketi olduğunu söyledi. Pura, “3 yıl önce Venezüella’nın havayolu şirketi olan Conviasa ile joint venture (ortak girişim) anlaşması için çalışmalara başlandı. 3 yıl süren çalışmalarımız sonucunda 2 Nisan 2016’da ilk seferimizi gerçekleştireceğiz ” dedi.

10 Milyon Doların üzerinde yatırım yapıldı

AirPlus CEO’su Pura, bugüne kadar yapılan yatırımların yaklaşık 10 milyon doları bulduğunu belirterek, ‘’ 2 Nisan’da başlayacak olan uçuşlarımız için Airbus’tan 3 adet A340-500 tipi uçak kiraladık. Ayrıca şirket olarak 2019 yılında A330-NEO tipi 2 adet uçak satın alımı için gerekli anlaşmalarımızı da yaptık. Uçaklarımızı teslim alana kadar Airbus’tan kiralanan 3 adet A340-500’lerle uçuşlarımızı gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Kullanılacak uçaklar hakkında bilgi veren AirPlus CEO’SU Pura, ilk seferi yapacakları A 340 – 500 tipi uçakların bugüne kadar Türkiye’de kullanılmayan uçuk tipleri olduğunu söyledi. Pura, sözlerine şöyle devam etti:  “Bu uçaklar, en yeni ve modern tekniklere sahip, dünyadaki en uzun yol uçakları olarak biliniyor. Uçaklar; 12 adet first class, 42 adet business class, 206 adet economic class koltuğa ve 20-25 tonluk kargo kapasitesine sahip. Dünyada teknik olarak en kabul edilir uzun yol uçakları da diyebiliriz. Bu uçakların en büyük gideri 4 motorlu olmalarından ötürü yakıt ihtiyacının fazla olması. AirPlus olarak bizim bu noktadaki avantajımız; Venezüella’nın Devlet Havayolları olan Conviasa ile birlikte çalışıyor olmamız. Çünkü Conviasa aynı zamanda Karakas’ta uçaklara gerekli olan yakıtları da üstleniyor. Yakıtları daha ucuz alabildiğimizden, maliyet farkı oluşmayacak. Böylelikle rekabet haklarımız halen elimizde kalıyor. Tabii asıl hedefimiz, 2019 yılında Airbus’tan satın alacağımız; daha kaliteli ve daha yeni teknolojiye sahip A330 NEO tipi uçaklarla uçuşlarımızı gerçekleştirmek.’’

Uçuşlar haftada 2 kez planlanıyor

Haftada 2 kez uçuş olacağı bilgisini veren CEO Pura,”2 Nisan 2016 itibariyle; haftada iki kez; Karakas- İstanbul – Karakas, haftada iki kez de Karakas-Havana-İstanbul-İstanbul-Karakas ile toplamda 4 seferle uçuşlarımız olacak. Bunun yanı sıra AirPlus Karakas- Roma-Karakas ve Karakas-Basel-Karakas hatlarını da açıyor. Bir Türk şirketi olarak, Karakas-Madrid-Karakas,  Karakas-Buenos Aires-Karakas uçuşlarını biz yapıyoruz. Bundan sonraki beklentimiz, yalnızca Türkiye geliş gidişleri değil, global anlamda bir çok ülkeye uçuşlar gerçekleştirmek yönünde. Conviasa ile ilişkimizi bir başlangıç olarak görüyoruz. İleride Afrika’ya ya da Güney Amerika’da başka ülkelere de hizmet vermek istiyoruz. Yeni bir istihdam sağlıyoruz. 2 uçağa alınacak personel sayısı 250-270 civarında olacak. Uçak sayımızın üçe çıkmasıyla beraber yaklaşık 400 personel istihdamı oluşacak. AirPlus olarak hem şirketimiz hem de ülkemiz adına başarılı olmayı diliyoruz ” diye konuştu.

Toplantıya katılan Küba Türkiye Büyükelçisi, Alberto Gonzalez Casals, ‘Küba’da ve Türkiye’de bu uçuşa ilişkin çok büyük bir beklenti vardı. Çünkü bu uçuş Küba ve Türkiye arasındaki ilişkiler açısından önem arz ediyor” dedi.

Küba – İtalya ve Türkiye Ticaret Ataşesi Aleido Costellanos ise Küba Turizm Bakanlığı olarak İstanbul-Havana, Havana-Karakas destinasyonunda gerçekleştirilecek olan bu uçuştan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Costellanos, bu sayede Küba’yı ziyaret edecek olan turistlerin sayısının artacağını, bu nedenle direkt seferlerle gerçekleştirilecek olan bu uçuşla yakından ilgilendiğini sözlerine ekledi.

Venezüella Devlet Havayolu Conviasa’nın üst düzey yetkililerinden Amilton Ramos da ”3 ulus için de çok önemli bir gün. Bugün burada duyurduğumuz proje ile bu 3 ulusun bir araya gelmesine önayak oluyoruz. Türkiye, Küba ve Venezuela için önemli olan bu günün bir parçası olmaktan dolayı Conviasa olarak büyük bir onur duyuyoruz” dedi.

Venezüella Devlet Havayolu Conviasa’nın üst düzey yetkililerinden Rodrigo Castillo Oviedo, İstanbul’dan Karakas’a ve Küba’ya haftada 2 kez gerçekleştirilecek olan uçuşun başlangıcını kutlamak üzere buradayız. Bu uçuşlarda 204 ekonomi sınıfı, 12 first class ve 42 business class yolcusu seyahat edebilecek” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − on =