Yüz Tanıma Teknolojisi Mahremiyeti Yok Eder Mi?

0
66

Singapur Havalimanında Yüz Tanıma Kullanılıyor

Singapur’un Changi havalimanında yolcuların terminal içerisindeki işlemlerini hızlandıracağı düşünülen bir yüz tanıma sistemi test ediliyor.

Akıllı kimlik tanıma sisteminin mevcut kullanımlarını genişletmeyi ve pasaport kontrollerinin yerine kullanabilmeyi sağlamak için yollar aranıyor.

Ancak Reuters, tarama yapan kameraların sokak lambalarına monte edilmesiyle, yolcuların mahremiyetleri ile ilgili endişelerinin arttığını da bildiriyor.

Havaalanı yetkilileri “büyük birader”(big brother) endişelerini reddediyor.

Son çağrı

Yüz tanımadan  potansiyel olarak en iyi şekilde yararlanmanın bir yolu, uçuşları için yapılan son çağrıyı kaçıran yolcuları bulmak olabilir.

Changi Havaalanı Grubu enformasyon şefi Steve Lee, Reuters’e verdiği demeçte “Yolcuların alanda kaybolması, uçağını kaçırması çok yaşanan bir olay, bu yüzden teknolojiyi kullanmayı düşünebileceğimiz bir durum, uçuşta bulunan insanları tespit etmemiz ve bulmamız gerekiyor. Elbette, havayolu şirketlerinden de izniyle”

Bay Lee, havalimanının bir dizi şirketle çalıştığını ve bir yıl içinde yüz tanıma uygulamasının kullanılmasının planlandığını söylüyor.

Changi’deki en yeni terminal olan T4‘de self check-in , bagaj bırakma noktaları, gümrük ve uçağa biniş işlemleri için yüz tanıma zaten kullanıyor.

Bu sistem alanda tamamen kullanıldığında, daha az kuyruğun yanı sıra havaalanında daha az güvenlik personelinin  olması anlamına da gelecek.

Yolcular kendi kendilerine bagajlarına işlem yaparken, kapalı kabinlerde yüzlerinin bir fotoğrafı çekilir ve daha sonra pasaportundaki fotoğrafla eşleştirilir.

Gümrük alanındaki otomatik güvenlik kapılarında, bir başka fotoğraf çekimiyle kontrolden bir çırpıda geçilir ve yolcunun uçak kapısında kimliğini tekrar doğrulamasıyla tamamlanır.

Changi havalimanı, yüz tanıma teknolojisini, diğer üç terminalde ve potansiyel olarak önümüzdeki 10 yıl içinde devreye girmesi beklenen terminal beşte, bagaj bırakma noktaları ve pasaport kontrolünde nasıl uygulayabileceğine bakıyor.

Bay Lee : “Bugün pasaportunuzu alıyorsunuz, yüzünüzü ve biniş kartınızı gösteriyorsunuz. “O zaman geldiğinde, gelecekte, sadece yüzünüz yetecek. Pasaporta da ihtiyacınız olmayacak “dedi.

İçerik:https://www.bbc.com/