Uçaklar artık "hissedebilecek"

0
101
Uçaklar artık "hissedebilecek"
Uçaklar artık “hissedebilecek”

BAE Systems’in geliştirdiği insan derisi özelliklerini taşıyan hassas bir kaplama sayesinde hava araçları hasar ve zararı hissedebilecek. Aynı zamanda rüzgar hızını, hava sıcaklığını, basınç ve hareketi de ölçebilecekler.

BBC’nin haberine göre, yeni teknoloji, içerdiği binlerce mikrosensör sayesinde, henüz gerçekleşmeden önce hasar veya sorunu saptayabilecek.

Teknolojiyi geliştiren Lydia Hyde, sensörleri sayesinde aşırı ısınmayı önleyen çamaşır kurutucusunu izlerken, aynı mantığın hava, kara ve hatta deniz araçlarına da uygulanabileceğinden yola çıktığını belirtiyor: “Araçlarımızı bu mikrosensörlerin binlercesiyle kaplayabilirsek ‘akıllı bir deri’ elde edebileceğimizi ve böylelikle seyir halindeki araçların etraflarındaki gerilimi, ısıyı, sorun teşkil edebilecek potansiyel tehditleri hissedebileceğini düşündüm.

Toz parçacığı büyüklüğündeki mikrosensörlerin kendi güç kaynakları bulunuyor; bu sayede istenen aracın yüzeyine spreyleme yöntemiyle de dağıtılabiliyorlar.

Çevresel şartlardaki değişimleri izleyebilen bu teknoloji, doğal afetlerin önceden hissedilerek savuşturulmasını da sağlayabilir. Benzer teknolojinin otomobillerde kullanılabilmesi ise trafik kazalarının sayısında büyük bir düşüşe yol açabilir.

bilgiçağı Melda Bağdatlı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here