Türkiye, sivil havacılıkta eğitim merkezi olacak VİDEO HABER

0
82

“Türkiye sivil havacılıkta eğiticileri eğitir hale gelecek”

Bakan Arslan, “Türkiye sadece ülkesindeki değil bölgedeki personeli de eğitebilir hale gelecek. Hatta eğiticilerin eğitimini verir hale gelecek.” dedi.

Türk sivil havacılıktaki başarının devamı için AB ile yaptıkları iş birliği kapsamında hayata geçirilen akademinin 11 milyon avroyu aşan bir bütçe ile hayata geçirildiğini anlatan Arslan, akademinin en modern donanımla donatıldığını bildirdi.

Arslan, akademiye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Türk Sivil Havacılık Akademisi, 23 bin metrekarelik alana 11 milyon avroyu aşan bir bütçeyle inşa edilmiştir. En modern tesis imkanları ve eğitim araçları ile donatılan akademi, toplam 4 kat ve yaklaşık 12 bin metrekare kapalı alandan oluşmaktadır. Binada, 22 sınıf, 1 konferans salonu, toplam 210 kişilik 5 toplantı salonu, 9 ofis, mutfak, kafeterya, sığınak, eğitimci odası ve kütüphane bulunmaktadır.

Akademide görev alacak eğitmenlerin yetiştirilmesi amacıyla eğiticilerin eğitimi kursları verilmiş, eğitim merkezinde verilebilecek kurslar için ihtiyaç analizi yapılmış ve gerekli eğitim materyali hazırlanmıştır. Türk Sivil Havacılık Akademisi, yıllık 2 bin civarında yerli ve yabancı kursiyere eğitim verebilecek kapasitesi ile Orta Doğu, Afrika ve Asya ülkelerine sivil havacılık eğitimleri alanında öncülük edecektir.”

Arslan, akademinin, Türkiye’de ve bölgede geleceğin üstün yetenekli havacılık profesyonellerinin yetiştirilmesine yardımcı olacağını kaydederek, “ICAO ile eğitim alanında yaptığımız iş birliği anlaşması ile akademi, havacılık emniyeti ve güvenliğinin küresel ölçekte sağlanmasına önemli katkı yapacaktır.” dedi.

Etkinliğe AB Komisyonu Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc da katıldı.

Konuşmalardan sonra akademinin açılış kurdelesini kesen Bakan Arslan ve yetkililer sınıflarda incelemede bulundu.