TAV ve MNG ROTAYI AFRİKAYA ÇEVİRDİ

0
126

flag-1208864_640

Türk firmalarının gözdesi haline gelen Afrika’ya yatırımlar başladı. TAV rotasını Nijerya ve Fildişi’ne kaydırırken MNG Holding eğitim, tarım, enerji ve sağlık alanlarında yatırım yapmak için Nijerya’da görüşmelere başladı

Uluslararası şirketlerin yeni gözdesi haline gelen Afrika’da Türk işadamları yatırımlarını artırıyor. TAV Havalimanları rotasını Nijerya ve Fildişi’ne yönlendirirken, MNG Holding ise Burkina Faso’da altın madeni aldı, Liberya’da da sağlık, turizm yatırımları yapacağını açıkladı.

Yerel ortakla girecek 

Dünyanın en büyüğü olmaya hazırlanan 3’üncü Havalimanı’nın devreye girecek olmasıyla rotasını yurtdışına çeviren TAV’ın hedefi ise Sahraaltı Afrika. TAV, radarındaki iki hedeften biri olan 180 milyona yakın nüfuslu Nijerya’da havalimanı işletmek istiyor. Yerel ortaklarla görüşen TAV, kamu projeleriyle ilgileniyor. Türk işadamlarının da bulunduğu büyükelçilik heyeti bunun için Nijerya’nın Havacılık Bakanı Hadi Sirika ile de görüşme gerçekleştirdi. Türk şirketi TAV Havalimanı Holding’in Nijerya ile yakından ilgilendiğini söyleyen Bakan Sirika, “Yerel ortaklarla da işbirliği yapılabilir” mesajını verdi. Bakan Sirika, “Nijerya’da havacılık potansiyeli olan bir sektör” dedi. Abuja’da bulunan Nmandi Azikiwe Uluslararası Havalimanı’nın kamu ortaklı şekilde TAV’ın işletebileceğini dile getiren Sirika, “Ek olarak yeni proje geliştirmek istiyoruz. TAV ve Hükümet işbirliği yapabilir” diye konuştu.

(Sabah)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here