SİNGAPUR HAVAYOLLARI YİYECEK VE İÇECEK İKRAMLARINI GENİŞLETİYOR

0
82

SİNGAPUR HAVAYOLLARI YİYECEK VE İÇECEK İKRAMLARINI GENİŞLETİYOR

 

Singapur Havayolları, uçak içi yiyecek ve içecek ikramları belirgin bir şekilde geliştiren pratiklerin uygulanmasına 11 Ekim 2017 tarihinde başladı. Yeni girişim kapsamında; çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak ve yerel çiftçi topluluklarına destek vermek için “Çiftlikten Uçağa” konsepti uygulamaya konulacaktır.

 

Singapur Havayolları sürdürülebilirlik stratejisi kapsamındaki girişimler içerisinde; balıkçılık ile ilgili olarak Deniz Koruma Konseyi tarafından sertifikalandırılmış balık üreticileri tarafından temin edilen balıkların kullanılması ile havayolu şirketinin uçuş yaptığı ülkelerdeki yerel çiftliklerde üretilen ürünlerin alınması bulunmaktadır.

 

“Çiftlikten Uçağa” konseptini benimseyen Singapur Havayolları, uçak içi yemek servislerinde daha sürdürülebilir, etsiz ve yerelde üretilmiş malzemelerin kullanılmasını amaçlamaktadır. Singapur Havayolları, bu malzemelerin tedarik edilebilmesi için hem yurtdışındaki hem de Singapur’daki ortaklarıyla çalışacaktır.

 

İlave olarak; Singapur Havayolları Uluslararası Aşçılık Paneli’ndeki (ICP) dünyaca ünlü şefler, daha sürdürülebilir malzemeler ile havayolu şirketinin varış noktalarındaki çiftliklerde üretilmiş domates, kabak, yeşil fasulye ve marul gibi yerel ürünleri kullanarak uçak içi menüler üretecektir. Bu yeni menüler, ilk olarak seçilmiş rotalardaki Süit müşterilerimize bu yılın sonuna doğru sunulacak olup kademeli olarak diğer sınıflarda seyahat eden müşterilerimize sunulmaya başlanacaktır.

 

Singapur Havayolları’nın yiyecek ve içecek ikramları ile ilgili gelişmiş sürdürülebilirlik planı, Kranji Kırsal Bölgeler Derneği1 işbirliğiyle organize edilmiş Singapur Dünya Gurme Forumunda 13 Ekim 2017 tarihinde açıklanmıştır.

 

Dünya Gurme Forumunda hazır bulunan sekiz ICP şefi de yaratacakları yemeklerde yerel ürünleri nasıl kullanacaklarını paylaştılar. Önümüzdeki yılın ilk aylarında Business Class müşterilerine sunulmaya başlanacak organik Fransız Şiraz şarabını tanıtmak için Singapur Havayolları’nın şarap danışmanları da etkinlikte hazır bulundular.

 

Singapur Havayolları Ürün & Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Sayın Marvin Tan; “Yiyecek ve içecek ile ilgili sürdürülebilirlik çabalarımız, karbon ayak izimizi azaltma ve daha yeşil bir çevre sağlamak konusunda Singapur Havayolları tarafından gösterilmekte olan çabaların bir parçası ve destekleyicisidir. Birinci sınıf uçak içi yemek deneyimi sunmaya devam ederken müşterilerimizin sürdürülebilirliğin sağlanması konusunda üzerimize düşeni yaptığımızı bilmelerini istiyoruz” demiştir.

 

* * *

 

1 Kranji Kırsal Bölge Derneği Hakkında

 

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Kranji Kırsal Bölge Derneği (KCA); yerel tarım, gıda güvenliği ve sürdürülebilirliği, eğitim, miras ve çiftlik turizmini desteklemektedir. 2005 yılında 10 kurucu üye ile mütevazi bir şekilde başlayan yolculuk, Singapur’un tarım endüstrisini inşa etme yolunda ilerleyip farklı olanaklar sunan 48 üyeli güçlü bir derneğe dönüşmüştür. KCA’nın, tarımda geleceğin liderlerini oluşturmak için çaba gösteren Singapur Genç Çiftçiler adında gençlik kolu bulunmaktadır.

 

Çiftlikler ve tarım, tüm ülkeler için çok önemlidir. KCA, Singapur topraklarının yüzde birinde güvenilir ve sürdürülebilir gıda üretimini devam ettirmek için kamu ve özel ortaklarla çalışmaktadır. KCA, üç ayda bir düzenlenen popüler Kranji Kırsal Bölge Çiftçi Marketini organize etmektedir. Dördüncü yılına girerken müşteriler ile gıda kaynakları arasında doğrudan köprüler kurmuştur.