Muhabbetimiz bol olsun ……….

0
155

Maalesef her geçen gün artan toplumsal sevgisizlik, hoşgörüsüzlük, ön yargı, ve işin en ilginç tarafı da çok önemli negatiflikleri görmezden gelip sükunet içinde kalabilirken, saçma sapan şeylerden dolayı öfke ve kin kusma alışkanlığı, belki bir çok güzel hasletlerimizin berhava edilmesine sebep oluyor, ancak hepsi bir yana, kültürümüzde en sıcak iletişim ve etkileşim olan, ve bir fincan kahve veya bir demli çay eşliğinde dünyada bir çok şeye değişmeyeceğimiz “muhabbet” kurumumuzun göz göre göre körelmesi aslında en üzücü durumdur.

Tabii, televizyon programları ve internetteki sanal dünya da bu negatifliklerin üzerine tuz biber ekiyor. İnsanlar işlerinden geriye kalan boş vakitlerinde diğer insanlarla yüz yüze, sıcak ve yakın iletişim içinde değil, tek başlarına ekran veya monitörlerin karşısında zamanını geçiriyor.

“Muhabbet”, başka toplumlarda kolay kolay bulamayacağımız, duygu, haz ve sevgi yüklü, en önemli manevi değerlerimizden biridir. İnanın bu kavramın başka bir dilde tam karşılığını bulmak zordur, çünkü başka kültürlerde bu kavramın içini dolduracak tarihi ve kültürel birikim zayıftır; mesela İngilizce sözlüklerde “sevgi” olarak geçer; bu doğrudur, ancak yine de tam karşılığı değildir. Batı kültürlerinde genellikle daha mantık ürünü, aşırı duygusallıktan uzak, konu odaklı ilişkiler, iletişim tarzları ve sohbetler söz konusudur. Hoşbeş etme, söyleşi, dedikodu, diyalog, vs. hepsi sözlü iletişimdir, bunlar her toplumda vardır, ama muhabbetteki sevgi, hoşgörü, saygı, tevazu, sevecenlik, sıcaklık, yoğun duygu alışverişi, sıkı dostluklar gibi kavramların dışarıdan bakan biri için net bir şekilde fark edilebilir olması onu diğerlerinden ayıran farklardır. Bunların tümü, bizim tarihimiz boyunca bu geniş coğrafyamızda yaşanmış birden fazla medeniyetlere ve onların birbirinden aldığı ve üst üste koyarak bugünlere aktardığı dünya görüşü ve inanışlara ait müspet değerlerdir, hümanizmin ve bireyler arası sıkı bağların kurallaştırıldığı yaşanmışlıkların bize miraslarıdır.

Muhabbet sevgidir, gönül bağıdır, burada yaşanacak kayıplar, daha büyük kayıpların habercisidir,

Muhabbetimiz bol olsun ……….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here