Mısır uçağının enkazı tespit edildi

0
80

Mısır’da geçen ay Paris’ten Kahire’ye uçarken içindeki 66 kişiyle Akdeniz’e düşen yolcu uçağının enkazı ve kara kutusu tespit edildi.

Mısır Hava yolları uçağının düşüş nedenini araştıran heyet, Mısır tarafından kiralanan Fransız geminin 19 Mayıs’ta Akdeniz’e düşen uçağın kalıntılarının yerini tespit ettiğini söyledi.

Araştırma heyetinin açıklamasında, John Lethbridge isimli Fransız gemisinin, Mısır yolcu uçağına ait çok sayıda enkaz parçasının yerini tespit ettiği bilgisi verilirken, tespit edilen enkaz parçalarıyla ilgili ya da kara kutunun bu enkaza yakın olup olmadığı yönünde bilgilere yer verilmedi.

Akşam saatlerinde ise ekipler uçağın kara kutusunu buldu.

Mısır’a danışmanlık yapan bir Fransız uçak kazaları araştırma firmasının direktörü Remi Jouty, 9 Haziran’da Reuters’e verdiği röportajda, “Enkaz tespit edildiğinde söz konusu delilleri bir haftadan önce denizden çıkartılmasını hayal etmek çok zor” demişti.

Araştırma heyeti, Pazartesi günü yaptığı başka bir açıklamada uçağın kara kutularından alınan sinyallerin 24 Haziran’da duracağını söylemişti.

Mısırlı ve Fransız araştırmacılar, uçağın iki kara kutusundan birinden sinyal aldıklarını teyit etmişti.

Mısır Hava Yolları’na ait Airbus 320 tipi uçak, 19 Mayıs’ta Paris-Kahire seferini geçekleştirirken Yunanistan hava sahasından Mısır hava sahasına girdikten hemen sonra henüz belirlenemeyen bir nedenle Akdeniz’e düşmüştü. Uçak’ta 40’ı Mısırlı 15’i Fransız olmak üzere 56 yolcu ve 10 mürettebat vardı.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters, CNN