İşten çıkarılan 122 çalışan açıklama yaptı

0
182

Turkish Do&Co’da işten çıkarılan 122 çalışan açıklama yaptı

Türk Hava Yolları’nın ikram ortağı olan Turkish Do&Co firmasından çeşitli bahanelerle ve ‘şirketi sabote etmek’ suçlamasıyla işten çıkarılan 122 aşçı, şirketin karalamalarına karşı bir açıklama yayınladı. Açıklamada çalışanlar, mobbinge ve haklarının ellerinden alınmasına karşı çıktıkları için işten çıkarıldıklarını söylediler.

Türk Hava Yolları’nın (THY) ikram ortağı olan Turkish Do&Co firmasının 122 çalışanı 12 Kasım 2016 tarihinde, ‘eleman fazlası’ ve ‘performans yetersizliği’ bahaneleri ile tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldı.

Firma sahipleri tarafından ‘şirketi sabote etmek’ suçlamasıyla karşılaşan çalışanlar ise 2014 yılında başlattıkları direniş sonucu kazandıkları hakların son aylarda ellerinden alınmasına karşı çıktıkları, mobbinge ve kötü çalışmalarına karşı haklarını aradıkları için işten çıkarıldıklarını açıkladılar.

Şirketin karalamalarına karşı Turkish Do&Co çalışanları tarafından yapılan açıklamada,

“Bizler bir çok farklı üniversitelerden, aşçılık okullarından, truzim bölümlerinden mezun aşçılarız, çalışanlarız. İnsanlar  elimizden yemek yiyorlar ve hizmet ettiğimiz  şirketimiz bizi karalayarak, suçlamalarla işsizler ordusunun içine atıyor. Üstelik eleman fazlası gerekçesi sunmasına rağmen, şirketin internet sitesinden eleman arayışına devam ediyor” denildi.

Turkish Do&Co çalışanları tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Bizler THY’nin ikram ortağı Turkish Do&Co firmasında Flying Chef ve Flying Service Chef  (Uçan Aşçı/Uçan servis şef) olarak görev yapmaktaydık. İşe başladığımız ilk günden itibaren başlayan sömürü, mobbing, eziyet günümüzde hat safhaya ulaşmış ve 12 Kasım 2016 tarihinde iş aktimiz fesh edilerek  122 Flying (service) chef ‘ lerin işten çıkartılmasıyla son bulmuş bulunmaktadır.

Uçan şef/servis şef olarak görev yapmamıza rağmen biz uçucu arkadaşları; üretim bölümünün mutfağında, Atatürk havalimanı cip salonunda, eventlerde, son zamanlarda bulaşıkhane bölümlerinde vs. çalıstırmaya başlayan ve günden güne ağırlaşan şartlarda bizlere mobbing uygulaması yapan bu şirkette son dönemde sergilenen davranışlar iş ahlakının dışına çıkmış bulunmaktadır.

Uçan Şef projesi baslayali yaklaşık 6 sene oldu. Bu zaman dilimi içerisinde 2014 ocak ayına kadar şartlarımız çok kötüydü. 2014 ocakta başlatılan bir direniş hareketiyle haklarimizi sendika olmamasina ragmen kabul edilebilir seviyeye cikartmayı başarmıştık. Fakat son 5-6 aydır tekrar o günlere geri döndük. üretim bölümünden büyük sayilarda eleman çikardilar. Uçan (servis) şefler olarak bizlerin ücretleri üretime göre yüksek olduğu için işten çıkarmak yerine üretimden çıkarılan işçilerin yerine bizleri mutfakta, cipde kullanmaya başladılar. Dolayısıyla ücretlerimiz diplere vurdu. Aynı zamanda üretimde çalışan yüzlerce insan mağdur edildi. 

ucan-sef

kaynak Airline Haber