İHA ile Ekvador depreminin hasarı tespit edilecek

0
131
drone white cloudy dusk sky
drone white cloudy dusk sky

Havadan varlık denetim yapan Kanadalı AeroVision şirketi, 16 Nisanda Ekvator‘u vuran 7.8 büyüklüğündeki depremin neden olduğu hasarları incelemek insansız hava araçlarını gönderiyor. Mühendislik ve teknik hizmetler konusunda uzmanlaşmış Kanada Halifax merkezli Waterford Energy Services adlı firma bu işlemde destek verecek.

16 Nisan’da Ekvador vuran 7.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında dördü Kanadalı olan 650 den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Kullanılacak uçak depremde hasar görmüş olan altyapının araştırmasını, haritalamasını ve 3D modelleme gibi hizmetlerin tamamlanmasını sağlayacak.

AeroVision Genel Müdürü Trevor Bergmann, yüksek teknoloji kullanarak afetin boyutunu kısa sürede tespit etmek için ” drone ” kullanmak başarılı sonuçlar getirecektir.

AeroVision şirketinden İki drone pilotu ve Waterford şirketinden bir mühendis , 10 gün boyunca Ekvador kuzey sahilini ziyaret edecek.

Ekip 30 Nisan yani bugün Halifax havaalanından Ekvator’daki diğer arama kurtarma ekiplerine katılmak üzere hareket ediyor.