Latest Posts

IATA, COVID Etkilerinden Tamamen Kurtulma Tahminini 2023’e Çekti

86 / 100

IATA, COVID Etkilerinden Tamamen Kurtulma Tahminini 2023’e Çekti


Daha önce tam iyileşmenin 2024’te gerçekleşeceğini öngörmüştü.

Dünyanın en büyük ticari havayolu organizasyonu, endüstrinin, önceki tahminlerden bir yıl önce, 2023’te pandemi öncesi seviyelere dönebileceğine inandığını açıkladı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Müdürü Willie Walsh, Suudi Arabistan’daki bir etkinlikte açıklamalarda bulundu.

IATA

Rusya ve Çin sıkıntıları talepteki toparlanmayı durduramadı diyen
Walsh etkinlikte, endüstrinin, iki yıl boyunca bastırılmış talebin ardından seyahat ve rezervasyonlar için artan talebin tadını çıkarmaya devam ettiğini söyledi. IATA Genel Direktörü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkilerine ve Çin’deki sıkı kontrollere rağmen, toplamanın beklenenden daha güçlü olduğunu söyledi.
Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından birçok ülkenin uçuş yasakları getirmesiyle Rusya’ya ve Rusya’dan uluslararası hava yolculuğu büyük ölçüde azaldı. Bu arada, Çin’in katı COVID-19 önlemleri tüm Asya-Pasifik bölgesinin toparlanması üzerinde bir engel teşkil etti.

IATA

Reuters, Riyad’daki konferansta konuşan Walsh’ın şunları söylediğini aktardı:

“Çok güçlü rezervasyonlar görüyoruz. Konuştuğum tüm havayolu CEO’ları sadece yıl sonu seyahatleri için iyi bir talep görmekle kalmadıklarını, aynı zamanda yılın geneline baktıklarında da talep görmeye devam ettiklerini söylüyor.”

“Güçlü bir toparlanma gördüğümüz gerçek ve bu yılın geri kalanında ve 2023’e girerken toparlanmanın ivme kazanacağını düşünüyorum.”

2021’de toplam gezgin sayısı 2019 seviyelerinin %47’siydi. IATA başlangıçta Şubat ayında bunun 2022’de %83’e, 2023’te %94’e, 2024’te %103’e ve 2025’te %111’e çıkacağını tahmin etmişti.

IATA

İleride fırtına bulutları mı var?


Seyahat talebindeki toparlanma, pandemi sırasında mali durumları harap olan havayolları için iyi haber olsa da, birçoğu buna ayak uydurmak için mücadele etti. Birçok havayolu, kriz sırasında önemli sayıda personeli işten çıkardı ve şimdi işgücü sorunları toparlanmayı engelliyor.

Bugün, Birleşik Krallık düşük bütçeli havayolu easyJet’in, mürettebat ihtiyacını azaltmak için, Airbus A319 jetlerinin yaklaşık yarısından, son koltuk sırasını kaldıracağı bildirildi. The Air Navigation Order (Sivil Havacılık) 2016’ya göre, her 50 yolcu için bir mürettebat üyesi gerekli. EasyJet, 156 koltuğun altısını kaldırarak, uçağı dört yerine sadece üç mürettebatla çalıştırabilecek. British Airways gibi bazı havayolları, kesintiyi en aza indirmek için belirli uçuşları iptal ediyor.

Ancak, sektörün toparlanmasını tehdit eden sadece personel sorunları değil. Walsh’a göre, artan jet yakıtı maliyetleri, bilet fiyatlarını şimdiden yaklaşık %10 oranında artırdı. IATA’ya göre, jet yakıtının fiyatı 2016’da varil başına 40 dolardan bu yılın Mayıs ayında varil başına 175 doların üzerine çıktı.

Bazı bölgeler artan yakıt maliyetlerine diğerlerinden daha hazırlıklı. Avrupa’da birçok grup (Lufthansa, IAG ve Air France-KLM), yakıtlarının yaklaşık %60’ını son haftalarda görülenden çok daha düşük fiyatlarla garantilemişti. Buna karşılık, üç büyük ABD taşıyıcısı, American, United ve Delta, piyasa fiyatlarındaki değişikliklere karşı çok daha hassas ve savunmasızdı.

İçerik:simpleflying

Latest Posts

POPULER