Havalimanında Kaybettiğiniz bir eşyanızı bulma şansınız var mı?

1
163

Havalimanında eşya kaybetmek

HİÇ HAVALİMANINDA BİR EŞYANIZI KAYBETTİNİZ Mİ?

Her gün binlerce insan havalimanlarını kullanarak seyahat eder. Kalabalık, gürültülü havalimanında uçağa yetişme telaşı içerisinde oluruz. Çeşitli noktalarda güvenlik kontrollerinden geçmemiz gerekir.Uçağa biniş için kontrollerin yapılması, bagajların teslim edilmesi, biniş kartlarının alınarak pasaport kontrolünden geçip uçağın kapısına tam zamanında ulaşmak kendi içinde küçük bir macera yaşamaktır.

Bu telaşlı, koşturmacalı anlarda elimizde taşıdığımız cep telefonumuzu, gözlüğümüzü, saatimizi, atkımızı, şapkamızı, çantamızı daha pek çok özel eşyamızı ,defalarca kontrol noktalarında bırakıp almamız gerekir. Pek çok insan bu eşyalardan bazılarını kaybeder. Peki bu unuttuğunuz eşyaların macerası nasıl sürüyor? Kaybettiğiniz bir eşyanızı bulma şansınız var mı?

Aslında kaybettiğinizi düşündüğünüz nesne sizin için ne kadar önemli ilk anda bunu düşünmeniz gerekir. Uçağın kalkmasına çok az bir süre kalmışken havalimanında ilk kontrol noktasında unuttuğunuzu düşündüğünüz cep telefonunuza ulaşmanız gerçekten çok zordur. Yapmanız gereken ilk şey kullanacağınız havayolunun görevlilerine durumunuzu bildirmenizdir.Uçağınızı kaçırmayı göze almanız gereken bir durum varsa acil olarak havayolunu bilgilendirmelisiniz. Onlar size kayıp eşya bürosunun iletişim bilgilerini temin edecekler sizin irtibat bilgilerinizi alarak değerli eşyanızla ilgili bilgilendirme yapabileceklerdir.

Özellikle güvenlik noktalarında bulunan eşyalar, belirli bir süre o noktadaki görevliler tarafından korunur daha sonra ise havalimanı kayıp eşya bürosuna teslim edilir. Diğer yolcuların da ortak kullanımında olan bekleme salonlarında, restoranlarda, tuvaletlerde unutulan eşyalar teslim edilmeyebilir.

Havayollarının kontrol noktalarında güvenlik sebebiyle alıkonulan eşyalara müdahelesi söz konusu değildir geri almak için ısrar etmeyiniz, alıkonulan eşyalar (içki , bal, reçel vb. sıvı içeren maddeler, metal eşyalar) imha edilmektedir.

Bütün bir yıl boyunca unutulan eşyalar havalimanı kayıp eşya ofisinde bekletilir ve sahibi çıkmayanlar yıl sonunda açık arttırma usulü satışa sunulur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here