HAVACILIKTA DİL EĞİTİMİ KONFERANSI BAŞLADI

0
103

havacılık akademisiTürk Hava Yolları Havacılık Akademisinin ilkini 26-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği ” Havacılıkta Dil Eğitimi konferansı ” başladı.

Ülke genelindeki havacılık okulları, Havacılık kuruluşlarının eğitmenleri , akademisyenler ve dil okullarının yaklaşık 2 ay önce davet edildiği konferans Havacılık eğitimi , havacılıkta yabanı dilin yeri ve önemi doğrultusunda sunumlara ve fikir paylaşımlarına sahne oluyor.

Konferansın ilk günü THY Havacılık Akademisi Başkanı ( Eğitim Başkanı ) Doç. Dr. Kemal Yüksek‘in yaptığı açılış konuşması ile başladı.

THY Havacılık Akademisi Eğitim Başkanlığından Sayın Hülya Arınık ve Rana İnal ” Havacılıkta Mesleki Yabancı Dil: Havacılık Sektörünün Dil Beceri Beklenti ve İhtiyaçları ” konusunda dönüşümlü sunum yaptılar. Konuyla ilgili sorulara cevap verdiler.

THY İnsan Kaynakları Başkanlığından Kamil Öz ” Kabin Personeli ” , Halil İbrahim MollaİbrahimoğluKokpit  Personeliistihdamında Yabancı dilin yeri ve önemi konusunda sunumlar yaptılar. ICAO standartları ve level 4 hakkında bilgi verdiler.

THY Uçuş Eğitim Başkanlığından Tülin Uluçay ( Kabin amiri – eğitmen ) ” Kabin Personeli eğitiminde yabancı dilin yeri ” konulu sunumu gerçekleştirdi. Kabin memurlarının yolcularla direk temasta olduğundan , verilecek hizmetlerde yabancı dil bilmenin ve dili kullanma şeklinin ne kadar önemli olduğu konularına vurgu yaptı.

Necmettin Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Ece Sarıgül ” Yüksek Öğretimde Havacılıkla ilgili bölümlerde okuyan öğrencilere yabancı dil eğitimi ve önemi ” konulu sunumu paylaştı. Türkiye’de fakülte ve yüksekokul bazında okul sayıları , mezunların sayıları ve özellikle bu yıl kayıt yaptıran öğrencilerin sayısının bugüne kadar son 30 yıl içinde havacılık okullarına kayıt yaptıran öğrencilerin sayılarının toplamından daha fazla olduğu belirtildi. Havacılık sektörüne ilginin her geçen gün arttığı gözler önüne serildi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğr. Gör. Seçil Ulufer ” Havacılık Alanında çalışacak personellerin yabancı dile farkındalığı” konulu sunumu paylaştı.

havacılık dil eğitimleri

Çoklu Oturumlarda;

English Central Kağan Cihangiroğlu ” mobil öğrenme ile yer, zaman ve içerikte kişiselleşme ”

New York Studio İhsan Güzey ” Havacılıktaki İK Süreçlerinde İngilizce ve diğer yabancı dillerin önemi , etkinliği ve geleceği ”

British Side Ebru Abanoz ” Eğitimin amacı dil öğretmek midir? Sınavlara hazırlamak mı?”

Wall Street English Dündar Uçar ” Dil Eğitim Uygulamaları ” konularında grup çalışmaları yapıldı.

Katılımcılar bu akşam tekne ile boğaz gezisi ve akşam yemeğinde günü tamamlayacaklar.

İlk günün özeti olarak , katılımcılar havacılıkta yabancı dil konulu bir konferansın yapılmasının çok iyi olduğunu ve faydalı olduğunu belirttiler.

Dökümantasyon ve uygulamalar konusundaki yetersizlikler ortaya konuldu.

THY bu zirvenin başlangıcını yapmaktan gurur duyduklarını , bu zirveyi üniversitelere devredeceklerini belirttiler.

Sektör ve eğitim kurumları arasında koordinasyonun sağlanması gereklilikleri paylaşıldı.

Havacılık sektöründe yer alan , eğitim alan veya okumak isteyen arkadaşlar konu ile ilgili sorularınız varsa onları yarın sormak adına haberin altına yorum olarak yazabilirsiniz.