GÜNCEL SON HABERLER

Hava Kargoda Krizin Ayak Sesleri

Deniz taşımacılığında salgın sonrası yaşanan liman sıkışmaları, konteyner krizi ve navlundaki yükseliş, talebin arttığı hava kargo operasyonlarına da sıçradı. Özellikle Çin’de yaşanan Covid vakalarındaki artış sebebiyle servis kalitesinin düşmesi ve kapasite azalması hava kargoda navlun fiyatlarını son bir haftada yüzde 20’den fazla artırırken, bazı rotalarda bu rakam yüzde 50’ye kadar çıktı.

Perakendeden otomotive birçok sektörden şirketler, denizyolundaki sıkışmalar nedeniyle gecikme yaşamamak için hava kargoya yöneldi. Ancak yolcu uçaklarının kargo kapasitesi hala kısıtlı kullanılıyor. Yeni varyantlar nedeniyle bazı uçaklar geçen yıl olduğu gibi uçuş yapmıyor. Küresel hava kargo sektöründe uçaklar güçlü talep sayesinde yüzde 90 kapasiteyle uçuyor. Aşı – test kiti – kişisel korunma ekipman taşımaları ,özellikle ABD gibi gelişmiş ekonomilerde tüketici elektroniği, ev eşyası ve giyim gibi alanlarda mal ticaretinin zirve yaptığı Noel tatili yaklaştıkça kara, deniz ve hava taşımacılarının hepsinin üzerindeki baskı da artıyor.

Talep artışı pandemi öncesini geçti

Hava kargoya olan talepteki güçlü seyir ve kapasite arzındaki yetersizlik, navlununu pandemi öncesine göre yüzde 112 yükseltmiş durumda. CLIVE Data Services tarafından yapılan sektörel analiz verilerine göre hava kargoda hacim Ağustos 2021’de, 2019’un aynı ayına göre yüzde 1 artmış durumda. Ağustos 2020’ye göre ise hacimdeki artış yüzde 19. Hava kargo kapasitesinde ise Ağustos 2019’a göre yüzde 16’lık düşüş var. Kapasitede Ağustos 2020’ye göre ise yüzde 18’lik artış yaşandı.

Şangay Pudong International Airport’ta (PVG) çalışanlarda COVID-19 testinin pozitif çıkması sonucunda karantina ve kısıtlamalardan dolayı hava kargo operasyonlarında aksamalar yaşanıyor. Bazı havayolları uçuşlarıı iptal etti, bazıları uçuş ffrekanslarında değişikliğe gitti. Bazı kargolar Guanzhui Shenzen ve Hong Kong havalimanlarına yönlendirildi.

Şangay PVG havalimanın karantinaları sektör yöneticilerine göre önümüzdeki günlerde de hava kargolarda gecikmelere neden olmaya devam edebilir.

THY’de kapasite doldu navlun bir haftada yüzde 20 arttı

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Emre Eldener, son bir haftadır hava kargoda sıkıntıların başladığını dile getirerek, talep artışına karşın frekans sayısının azaldığını ve bu durumun navlunda hızlı yükselişe sebep olduğunu söyledi. Hava kargo navlunu fiyatlarının bir haftada yüzde 20’den fazla artarken bazı rotalarda bu oran yüzde 50’yi aştı. İstanbul-Şangay hava kargo navlunu, pandemi öncesinde kg başına 4-5 dolar arasındaydı. Pandemi nedeniyle geçen yıl rakam 9 dolara kadar çıkmıştı. Sektör temsilcileri, 2 gün önce Şangay – İstanbul hava kargo navlununun kg başına 10 dolara, ardından dün de 14 dolara yükseldiğini söyledi. Navlundaki artışın süreceği öngörülüyor.

Kaynak: Dünya

Hava Kargo Uçak Kargo Fiyatları
hava kargo

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER