GÖZETLEME RADARI`NI YERİNDE İNCELEDİ

0
199

milli gözetimBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün TÜBİTAK ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Milli Gözetim  Radarı’nı (MGR) yerinde inceledi.

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) ile TÜBİTAK BİLGEM arasında imzalanan Kuş Tespit Radarı (KUŞRAD) Ar-Ge Projesi kapsamında ” Birincil Gözetim Radarı (PSR) “prototipi olarak geliştirilen Milli Gözetim Radarı (MGR) üretildi.

 

MGR’nin 14-16 Ocak 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen kabul testlerinden başarı ile geçtiği belirtilen açıklamada, bu sistem sayesinde sivil veya askeri havalimanlarında yerli donanım ve yazılım kullanılarak hava trafik kontrol maksatlı PSR ihtiyacının sağlanabileceği ifade edildi.

 

16 Ocak 2015’te tamamlanan MGR kabul işlemlerinin ardından, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım ve TÜBİTAK yetkilileri ile birlikte söz konusu projeleri yerinde inceledi.

 

Bakan Işık, TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesindeki Milli Gözetleme Radarı’nın, yurtdışı eşdeğerleri ile benzer özellik ve kabiliyetlere sahip olduğunu vurgulayarak, yedekli (dual redundant) MGR sistem maliyetinin 1,9 milyon dolar civarında olacağını bildirdi.

 

Türkiye’nin her alanda milli kaynaklarını seferber ettiğini anlatan Işık, “Milli tankımız, helikopterimiz, füzemiz gibi birçok projenin ardından Milli Gözetleme Radarı’nı da faaliyete geçirdik. Projede emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyorum” ifadelerini kullandı.