Gerçek Bir Havacılık Aşığı Mısınız?

0
1537
havacılık aşığı
havacılık aşığı

Gerçek Bir Havacılık Aşığı Mısınız?

Havacılık gerçekten ilginizi çekiyor ve kendinizi bir havacılık aşığı olarak tanımlayabiliyor musunuz? Aşağıda sıraladığımız özelliklere sahipseniz, kendinize gerçek bir havacılık sevdalısı diyebilirsiniz.

1- Havalimanına gitmek sizi mutlu ediyor mu?

Pek çok insan bunu stresli bir iş olarak görür. Uçağa binmek herkesi mutlu etmez. İşinizin bir parçası olarak bile olsa, ayda onlarca kez havalimanına gelseniz de, çocuk gibi içiniz pır pır ediyorsa.

2- Havacılık kulüplerini takip ediyor, Facebook ve Instagram gibi mecralarda havacılık gruplarının üyesi oluyorsanız.

Havacılıkla ilgili Facebook gruplarına üye olmuş ve Instagram hesaplarını takip ediyor, havacılıkla ilgili fikirlerinizi, diğer binlerce havacılık meraklısı ile paylaşıyorsanız. Havacılık yayınlarına aboneyseniz.

3- Uçak gözlemcisiyseniz (Spotter)

İstanbul’da inen veya kalkan uçakları tespit etmek için en iyi yerleri biliyorsanız. Hava müsait olduğunda, kendinizi bu noktalarda çekim yaparken buluyorsanız.

4- Havacılık Müzesi’ni pek çok kez ziyaret ettiyseniz.

Uçak hangarında ve açık alanda Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmış çeşitli uçaklar ve helikopterler; Anılar Salonu’nda havacılık tarihi ile özdeşleşmiş insanlara ait hatıra eşyalar; Motor reyonunda pervaneli ve jet uçaklara ait muhtelif motorlar; Silahlar Salonu’nda havacılık tarihinde kullanılmış ve günümüzde kullanılan çeşitli silahlar ve akrotimin Türkiye’de gelişimine ilişkin bilgiler, Kıyafetler Salonu’nda Osmanlı havacılarından günümüze kadar havacıların kullandığı kıyafetlerin imitasyonları ziyaretçilere sunulmaktadır.(wikipedia)

5- Bir uçakla veya uçak parçasıyla poz verdiğiniz bir fotoğrafınız var.

Boş zamanınızda, uçaklara veya bileşenlerine dokunabileceğiniz ve hissedebileceğiniz yerlerde kendinizi buluyorsunuz.

6- Havalimanında free shop gezmektense cam kenarında takılmayı tercih ediyorsanız.

Piste bakan bir manzaranın keyfini çıkarma şansını asla kaçırmazsınız.

7- Model uçak koleksiyonunuz var

Bir araya getirmek için çok uğraştığınız, epeyce masraf ettiğiniz uçak modelleriniz var. Evinizin en güzel köşesinde bir vitrindeler, tozlarını da sadece siz alıyorsunuz.

9- Havacılık etkinlikleri için yurtdışına seyahat ediyorsunuz

Hava gösterilerine gidiyor, yerel havacılık müzelerini geziyor ve diğer meraklılarla iletişim kuruyorsunuz. Evdeki bilgisayarında bir simulasyon oyunun da var.

10- Kokpiti en az bir kez ziyaret ettiniz

Uçak kokpitini uçuş sırasında ziyaret edebilen şanslı neslin bir üyesisiniz ya da herkes indikten sonra yardımcı pilota, size kokpiti göstermesi için ricacı olabilmek adına, kabinde en sona kaldınız.

11- Uçuş güvenlik uyarılarını ezbere biliyorsunuz

Havacılık jargonuna da aşinasınız. Sizden istenirse, tüm uçuş anonslarını ezbere yapabilirsiniz. Ayrıca, kabin ekibine “arm doors and cross check” denildiğinde bunun ne anlama geldiğini biliyorsunuz.

12- Bilet alırken kullanımda olan uçak tipine dikkat edersiniz.

En sevdiğiniz uçak tipinin ne olduğunu biliyorsunuz, ayrıca amacınız binebileceğiniz tüm uçak tipleriyle seyahat etmek. Arkadaşlarınız ne Boeing ile Airbus arasındaki farkı anlatabilir, ne de hedefinize güvenli bir şekilde ulaştığınız sürece, uçak tipinin neden fark yaratacağını anlayamaz.

13- Gökyüzünde uçan bir uçak gördüğünüzde, taşıyıcıyı ve uçak tipini hemen tanırsınız.

Uçağın nereye gittiğini Flight Radar’dan kontrol etmeden duramazsın.Kule konuşmalarını dinlemek de en sevdiğin etkinliklerden biri.

14- Evinin üzerindeki trafiği izlemek için akıllı telefonuna uygulamalar indirdin.

Tarifeli uçuşların programlarını neredeyse ezbere bilirsin.

15- Amatör de olsa pilot lisansı almayı düşündün.

Keşke biri sana doğum günü hediyesi olarak pilotaj eğitimi satın alsa :))

 

havacılık aşığı
havacılık aşığı