Fransız Hava Trafik Grevinin Ardından

0
153

ATC STRIKE updateFransız Hava Trafik Kontrollerinin Grevi Yüzlerce Uçuşu Etkiledi

 

Fransız hava trafik kontrolörlerinin grevi nedeniyle  iki gün boyunca yüzlerce uçuş iptal edildi.

 

Düşük maliyetli havayolu Ryanair, son iki gün içinde 500’den fazla uçuşunu iptal ederken, EasyJet,  Çarşamba günü 248  uçuş, Perşembe günü 331 uçuşunu iptal etti.

Fransa’da, hem gelen hem de giden uçuşlar grevden etkilenmiştir.

 

 

Grev  hava trafik kontrolörleri için 57 olan emeklilik yaşının 59’a yükseltilmesi planı da dahil olmak üzere çeşitli çalışma koşulları üzerindeki anlaşmazlıklar sebebi ile Fransa’nın en büyük SNCTA birliği tarafından organize edilmiştir.

 

 

BBC ‘in bildirdiğine göre,  Ryanair  “Fransız [hava trafik kontrol] işçilerin hareketiyle binlerce kişinin seyahat özgürlüğü kısıtlanmıştır,bunu önlemek için AB ve Fransız yetkilileri göreve çağırıyoruz”demektedir.

 

 

Bu arada, EasyJet, grev nedeniyle Fransa’da sıkışmış olan yüzlerce  çocuğu evlerine getirmek için beş ‘kurtarma’ uçuşu  başlatacağını söyledi. Uçuşlar Barselona- Gatwick ve Paris- Madrid, Marakeş- Luton, Gatwick- Paris, Barselona- Luton arasında yapılacak.

 

 

Binlerce kişi bu grevi protesto etmek için sokaklara dökülünce Eyfel Kulesi kapatıldı.

 

 

BBC , kilit tatil dönemleri olan ,16 -18 Nisan ve 29 Nisan-2Mayıs tarihleri arasında hava trafik kontrolörlerinin tekrar grev planladıklarını bildirdi.