DHMİ ve BULATSA Arasında İşbirliği

0
109

dhmi-bulatsaDHMİ ile Bulgaristan hava seyrüsefer hizmet sağlayıcısı (BULATSA) arasında bir işbirliği anlaşması imzalandı. Genel Müdürümüz Sayın Serdar Hüseyin Yıldırım ve BULATSA Genel Müdürü Sayın Georgi PEEV tarafından imza altına alınan anlaşma ile iki kuruluş arasındaki mevcut işbirliğinin daha da geliştirilmesi amaçlanıyor.

 

Anlaşma metninin imza altına alınmasından önce;  Bulgaristan Hava Seyrüsefer Hizmet Sağlayıcısı (BULATSA) ile DHMİ arasında bir toplantı düzenlendi. Genel Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde tertiplenen toplantıda, iki kuruluşun heyetleri bir araya geldi.

 

Genel Müdürümüz Serdar Hüseyin YILDIRIM, toplantıda yaptığı konuşmada Bulgar heyetini Ülkemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bölgede hava trafik akışında üstlendikleri kilit rol kapsamında, DHMİ ve BULATSA arasında bugüne kadar sağlanmış olan işbirliğinin sürdürülmesinin önemini vurguladı.

 

Ukrayna, Suriye ve Irak krizlerinin hava trafik akışı üzerindeki olumsuz etkilerini hatırlatan Genel Müdür Yıldırım; Bulgaristan ve Türkiye hava sahasında yaşanan beklenmedik trafik artışı ve bu artışın domino etkisinin azaltılabilmesi için DHMİ ve BULATSA arasında sağlanan yakın işbirliğine ve ortak çabalara atıfta bulundu.

 

Genel Müdürümüzü yeni görevinden ötürü tebrik ederek başarı dileklerini ileten BULATSA Genel Müdürü PEEV, öncelikle ortak çalışma ve işbirliği konusunda bugüne kadar sağlanan başarılı çalışmalara devam edilmesine verdikleri önemin altını çizdi.

 

İKİ KURULUŞ ULUSLARARASI PLATFORMLARDA ORTAK HAREKET EDECEK

 

Toplantıda, BULATSA ve DHMİ tarafından önerilen yeni hava koridorları tekliflerinin Avrupa network ağına sağlayacağı faydaların görüşülmesi ile devam etti. ICAO koordinasyon süreci aşamasında uluslararası platformlarda ortak hareket edilmesi gerektiği konusunda mutabakat sağlandı.

 

Toplantıda ayrıca, İstanbul Yeni Havalimanı ile ilgili hava sahası tasarımı çalışmalarında gerekli işbirliği ve koordinasyonun sağlanabilmesi için bir çalışma grubu oluşturulmasına yönelik prensip kararı alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here