Delta Air Lines Kayıp Bagaja Son Veriyor!

0
126

Delta Air Lines, bir uygulama üzerinden bagajınızı izlemenize olanağı tanıyacak, 50milyon dolarlık teknolojiyi tanıttı.

  • Delta Air Lines Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) yapılacak bagaj etiketlerini yaygınlaştıracak
  • Böylece yolcu bagajını izlemek için teknolojiyi kullanan ilk ABD’li taşıyıcı olacak
  • Bagajı takip etmeyi sağlayacak uygulama 2016 yılı sonuna kadar yolculara sunulacak

Bir havayolu bagajınızı kaybettiyse o zaman bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu anlarsınız.

Geçtiğimiz cuma günü Delta Havayolları, yapacağı 50milyon dolarlık bir yatırımla, akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama aracılığıyla bavulunuzu izlemenizi mümkün kılacağını açıkladı.

delta etiketleme

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi 90’lı yılların başından itibaren sektör çapında kullanılan bir teknoloji ancak  mevcut barkod ve el tarama prosedürü yerini alacak teknolojiyi ABD’de ilk kez kullanan Delta Air Lines olacak.

Uygulama, kullanıcılarına check-in esnasından bagaj bantlarına kadar , yolculuğunun her aşamasında kendi bavullarını izlemek için izin verecek.
Delta’nın en işlek 84 hattı üzerindeki , uçağa bagaj yükleyen 1.500 konveyör RFID etiketi okumayı mümkün kılan tarayıcılar ile donatıldı.

delta konveyör

Delta yıllık yaklaşık 120 milyon bagaj işliyor.Pilot program sonuçları teknoloji kullanarak etiketlenmiş bagajların, doğru yönlendirme ve yükleme başarı yüzdesininin 99,9  olduğunu göstermiştir.

ABD taşıyıcıları için bir ilk olan bu teknoloji dünyada ilk değil.Hong Kong Uluslararası Havaalanı 2008 yılından beri bu teknolojiyi takip sistemi olarak kullanıyor. Cathay Pasifik, Dragon Air ve Air China gibi havayolları Hong Kong Havalimanı çıkışlı uçuşlarında bu teknolojiden faydalanıyordu.