Boeing, Uçak Tuvaletlerine Hijyen Getiriyor

0
171

Çöp kutularından taşan kağıtlar, zeminde bir karmaşa ve tuvalet kapağını açarken duyulan sıkıntı, bunların hepsi  sık sık uzun uçuş yapmak zorunda kalan yolcular ve özellikle mikrop fobisi olanlar için kabus gibidir.

boeing-kendini-temizleyen-tuvalet-tasarliyor

Kendi kendini temizleyen tuvalet: Amerikalı uçak üreticisi Boeing, lavabolardaki mikropların yüzde 99,99 öldürmek,  her kullanımdan sonra tüm yüzeyleri üç saniyede dezenfekte edebilmek üzere ultraviyole ışığını kullanmak için bir yol bulduğunu söylüyor.

Havacılık danışmanı George Hamlin “30.000 feet (9100 metre)’de kendini düzenli olarak temizleyen lavabolar ,kıtalararası seyahat eden yolcular tarafından sevinçle karşılanacaktır ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasını yavaşlatmak için de yardımcı olabilecektir “dedi. Ayrıca buluşun bir diğer avantajının da aynı zamanda havayolu bakım faturalarını azaltmak olabileceğini söyledi.

 

Morötesi ışık

Boeing’in kullanacağı ışık solaryumlarda bronzlaştırmak için kullanılan ultraviyole ışınlardan farklı ve insanlara  zarar vermiyor, sadece uçağın tuvaleti kullanımda olmadığında kullanılacak ışıklar klozet, lavabo ve tezgah üstü gibi yüzeyleri  temizleyecek.

Boeing’in ticari uçaklar bölümü çevresel performans direktörü,Jeanne Yu yaptığı açıklamada;”Biz uçuş sırasında tuvalet kullanırken hepimizin karşı karşıya kaldığı anksiyeteyi hafifletmek için çalışıyoruz,” dedi.

 

Kokuları ortadan kaldıracak

Mikro-organizmaların üreme potansiyelini en aza indirebilince, sanitasyon tuvalet kokularından da kurtulmaya yardımcı olacak.Boeing bunun için patent aldı.

Aynı zamanda basılmadan çalışacağı klozet kapağını otomatik olarak kaldırıp kapatacağı için de bu temizlik sistemi Boeing göre çok başarılı olacak. Uçak üreticisi  aynı zamanda bir hands-free kapı mandalı ve vakum sistemi konusunda da çalışmalar yapıyor.

Bakım Tasarrufu Sağlayacak

Boeing’in konsepti ,5 Nisan tarihinde, Hamburg, Almanya ‘da düzenlenecek Uçak İçi Expo’da ilan edilecek Kristal Kabin Ödülü için finale kaldı.

Potansiyel fayda sadece tuvalette değil, kendi kendini temizleyen sistem kavramı, havayolunun pahalı tamir masraflarından tasarruf etmesine de yardımcı olabilir.

Tuvaletler gibi yüksek standartta servis sunmanın zor olduğu bitişik modüllü yapılarda, tavan kirişleri ve gövde bağlantı noktalarında yaşanan koku ve korozyon gerçek bir bakım maliyeti oluşturmaktadır.Bu sistem tasarruf sağlayacaktır.