ATC Kursiyerlerinin diploma heyecanı

0
91

Hava Trafik Kontrolörü sayısı 1507’ye yükseldi

Türkiye havalimanlarında Hava Trafik Kontrol (ATC) ünitelerinde çalıştırılmak üzere atamaları yapılan ve 05.12.2016 tarihinde kursları başlayan personelin temel eğitimleri tamamlandı. Kursiyerler, düzenlenen törenle diplomalarını aldı. 118 ve 119. Dönem Temel ATC Kurs birincilerine diplomaları DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak tarafından verildi.

Eğitimlerini tamamlayarak diplomaya hak kazanan 37 personelle birlikte kurumun Hava Trafik Kontrolörü sayısı 1507’ye yükseldi.

 

Diploma töreninde konuşan Genel Müdür Funda Ocak,  “ Sevgili gençler, çok iyi bir kurumun çok güzide bir mesleğine adım atıyorsunuz. Bundan sonra Türk hava sahasını kontrol eden ve bu hava sahasının emniyetinden sorumlu olan abilerinizin ablalarınızın arasına taze bir kan olarak akacaksınız. Yolunuz açık olsun, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

DHMİ’nin öncelikli hedefinin Türk sivil havacılığını dünya sivil havacılığının zirvesine taşımak olduğunu söyleyen Ocak konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“DHMİ Genel Müdürlüğü bugün Türkiye genelinde 55 havalimanının 49’unu bir fiil işleten, 1 milyon m2’lik hava sahasını yöneten, verdiği bu hizmetler nedeniyle geçtiğimiz sene itibariyle 174 milyon yolcuya ve 1 milyon 830 bin uçağa hizmet veren bir kurum.  Bu hizmetleri direkt ve dolaylı 16 bin personel ile yürüten; sadece kendi bünyesinde değil sektörün diğer paydaşlarının, havayolu şirketlerinin, yer hizmetleri kuruluşlarının, kargonun, nakliye kuruluşlarının, yakıt ikmal kuruluşlarının ve pek çok paydaşın 100 bin kişilik istihdamın oluşmasında gerekli zemini hazırlayan bir kurum. Yaptığı faaliyetler neticesinde geçen sene rakamlarıyla 4 milyar lira ciro elde eden ve ortalama her yıl 1.5 milyar kar payı, gelirler vergisi, bütçe katkı payı olarak Türk ekonomisine katma değer üreten böyle bir kuruluşa mensup oldunuz. 

 

Yetiyor mu? Yetmiyor. İşletmeciyiz ama her sene kendi öz kaynaklarımızdan bu sektöre ortalama 500 milyon liralıkta yatırım kazandırıyoruz. Biz böyle bir aileyiz. Ve bugünlere pek çok hedefimizi, pek çok hayalimizi gerçekleştirerek geldik. Doğru zamanlarda doğru değişimleri yakalayarak geldik. Bitti mi? Bitmedi. Bizim geleceğe yönelik yolculuğumuz devam ediyor. Hayallerimiz ve hedeflerimiz devam ediyor. Nedir bizim hedeflerimiz? Öncelikle Türk sivil havacılığını dünya sivil havacılığının zirvesine taşımak. DHMİ’nin bugüne kadar elde ettiği tecrübesini uluslararası arenada sergileyerek bu güzide kurumu artık küresel bir marka haline getirmek. 

 

Tabii tüm bunları yapmak insan kaynaklarıyla mümkün. İnsan kaynaklarını çok önemsiyoruz. Bugüne kadar bir türlü gerçekleştiremediğimiz Eğitim Dairesi Başkanlığını nihayet kurduk.  Önümüzdeki dönemde artık Havacılık Akademisi çatısı altında yapılanacağız. Sadece eğitim hizmetlerimizi yurtiçinde kendi kurumumuzda değil uluslararası platformda da sunma gayreti içerisinde olacağız. Bu konuyla ilgili her türlü çalışmalarımızı başlattık. Eğitim demişken bugün Öğretmenler Günü. Tabii ki çok değerli saygıdeğer öğretmenlerimizin de bu kutsal günlerini kutluyoruz. Ve uzun süredir bugün mesleğe adım atacak olan arkadaşlarımızı eğiten eğitmen arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum.
Değerli gençler DHMİ ailesine hoş geldiniz. Yürekten tebrik ediyorum. Yolunuz bahtınız açık olsun diyorum.”

 

Tören sonunda kursiyerlere diplomaları Genel Müdür Funda Ocak, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Ateş ve Mehmet Karakan tarafından verildi.

 

Törende Genel Müdür Yardımcıları Celal Özuğur, Selay Mürey, Daire Başkanları ve Kurs Öğretmenleri de hazır bulundu.