THY, hac ve umre ibadeti için 2016 yılının ilk dört ayında 173 bin 505 kişi taşıdı

0
138
Kutsal topraklar
Türk Hava Yolları (THY), Suudi Arabistan'daki kutsal topraklara 2016 yılının ilk 4 ayında 173 bin 505 yolcu taşıdı.
Türk Hava Yolları (THY), Suudi Arabistan’daki kutsal topraklara 2016 yılının ilk 4 ayında 173 bin 505 yolcu taşıdı.

Türk Hava Yolları (THY), Suudi Arabistan’daki kutsal topraklara 2016 yılının ilk 4 ayında 173 bin 505 yolcu taşıdı.

Alınan bilgiye göre, THY, Atatürk Havalimanı’ndan Suudi Arabistan’a yaptığı seferlere ek olarak, bu yıl İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa ve Trabzon havalimanlarından başkent Riyad, Cidde ve Medine’ye de uçmaya başladı.
THY,  2015 yılının tümünde hac ve umre ibadeti için 293 bin 154 yolcuyu kutsal topraklara taşımıştı. Bu yılın ilk 4 ayında ise bu noktalara taşınan yolcu sayısı 173 bin 505 olarak açıklandı.
Atatürk Havalimanı’ndan Suudi Arabistan‘ın başkenti Riyad’a haftada 14, Cidde’ye 21, Medine’ye 14 sefer yapan THY, bu ülkede Dammam, Yanbu, El Kasım ve Taif’e de yolcu taşıyor. Böylece THY bu ülkedeki 7 noktaya uçuş gerçekleştiriyor.
THY, Mart ayından itibaren İstanbul Sabiha Gökçen’den Medine’ye haftada 4, Cidde ile Riyad’a 7, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan da Medine’ye 6, Trabzon ile Riyad’a ise 3 seferle uçuş düzenliyor.
Uçaklarda sefer duası okunuyor
Kutsal topraklara giden yolcuları için sefer duaları Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak uçaktaki ekranlar aracılığıyla sesli okunuyor.
İbadet için kutsal topraklara giden vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığının gerçekleştirdiği organizasyonlarının yanı sıra turizm şirketlerini de tercih ediyor.
Aralarında siyaset, ekonomi, spor ve sanat dünyasından bazı tanınmış isimlerin de bulunduğu vatandaşlar, kutsal topraklara düzenlenen turlar için butik hizmet veren şirketlerden de yararlanabiliyor.
THY’nin Suudi Arabistan’a düzenlediği basın gezisi kapsamında Mekke’de basın mensuplarına konuşan Türk turizm şirketinin yönetim kurulu başkanı Turgut Şimşek, her sene yaklaşık 3 bin kişiye hizmet verdiklerini söyledi.
Kutsal topraklara gelen vatandaşları genellikle beş yıldızlı otellerde ağırladıklarını bildiren Şimşek, verilen hizmete göre fiyatların değişebildiğini ifade etti.
Turgut Şimşek, butik umreyi tercih edenlerin istekleri doğrultusunda çalışma yaptıklarına dikkati çekerek, “Türkiye’nin sayılı iş adamı, sanatçıları, sporcuları genellikle bu turları tercih ediyor. Gününü, tarihini her şeyini kendisi belirliyor.” dedi.
Şimşek, kutsal topraklara gelen her bir vatandaşın Allah’ın misafiri olduğunu kaydederek, umre ve hac ibadeti için buraya gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlamak istediklerini bildirdi. AA