Anasayfa / Güncel Havacılık Haberleri / Suudi Arabistan’dan tarihi bir ilk: Hava sahasını İsrail’e uçuşlara açtı

Suudi Arabistan’dan tarihi bir ilk: Hava sahasını İsrail’e uçuşlara açtı

Suudi Arabistan krallığı, ilk kez İsrail’e doğrudan uçuşlara Suudi hava sahasını açtı.

İran’a karşı gelişen Suudi-İsrail ittifakında yeni bir sayfa açıldı. Suudi krallığı, Hindistan Havayolları’nın (Air India) İsrail’e doğrudan uçuşlarının hava sahasından geçmesine izin verdi.

Haaretz gazetesine konuşan İsrail havayolu sektöründen kaynaklar, Suudi Arabistan’ın Air India‘nın Yeni Delhi’den Tel Aviv’e başlattığı doğrudan uçuşların kendi hava sahasından gerçekleştirmesine izin verdiğini söyledi.

SICAK İLİŞKİLER TASDİKLENDİBunun bir ilk olduğuna dikkat çeken Haaretz, bunun aynı zamanda Riyad’ın İsrail’le sıcak ilişkiler içinde olduğunu kamuoyu önünde kabul etmesi anlamına geldiğini de belirtti.

TRUMP, RİYAD’DAN TEL AVİV’E DOĞRUDAN UÇMUŞTU

Suudi hava sahası 70 yıldır İsrail uçaklarının yanısra başka ülkelerden İsrail’e giden uçaklara da kapalıydı. Haaretz’e göre son yıllarda bunun iki istisnası oldu: ABD Başkanları George W. Bush ve Donald Trump Air Force One ile Suudi Arabistan’dan doğrudan İsrail’e uçtu.

 

UÇUŞ KISALACAK, BİLET UCUZLAYACAKHaaretz, Suudi izni sayesinde Hindistan’dan İsrail’e uçuşların iki saat kısalacağını, daha az yakıt harcanacağından biletlerin daha ucuza satılacağını vurguladı.

EL AL’A DARBE

Bu tarihi adımdan, şimdiki halde Hindistan’a doğrudan uçan tek şirket olan İsrail devletinin resmi havayolu şirketi El Al Havayolları‘nın olumsuz etkileneceği öngörüldü.

El Al’ın, Ben Gurion Havaalanı’ndan kalkıp Kızıldeniz ve Yemen’in güneyinden Hindistan’a dönerek Mumbai Havaalanı’na inmesi 8 saat alıyor.

MODİ, BİBİ’Yİ SUUDİ ROTASINA ‘İKNA ETTİ’

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin İsrail ve Suudi Arabistan’la yakın ilişkilerinin de bu tarihi gelişmede etkisi oldu. Haaretz’e göre İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun geçen ay çok Modi ile samimi görüntüler verdiği Hindistan ziyaretinde havacılık teşvik anlaşmaları yapılırken Suudi Arabistan rotasıyla ilgili pürüzler halledildi.

Kaynak:tr.sputniknews.com

Hakkında Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Bunada Gözatın

Sunexpress, ACT Kargo ve ULS Kargo işletmelerine teşekkür plaketi verildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) 2018 yılı SAFA Değerlendirme Toplantısı 14 Ocak tarihinde Türk Sivil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<