Anasayfa / Güncel Havacılık Haberleri / AIR ASTANA’NIN İLK EMBRAER E190-E2 UÇAĞI KAZAKİSTAN’A ULAŞTI

AIR ASTANA’NIN İLK EMBRAER E190-E2 UÇAĞI KAZAKİSTAN’A ULAŞTI

AIR ASTANA’NIN İLK EMBRAER E190-E2 UÇAĞI KAZAKİSTAN’A ULAŞTI

 

Air Astana ilk yeni nesil Embraer E190-E2, üretim fabrikasının bulunduğu Brezilya’nın São José dos Campos şehrinden gerçekleştirilen ferry seferlerinin ardından 3 Aralık’ta Astana’daki Nursultan Nazarbayev Uluslararası havaalanına ulaştı. Ağustos 2017’de verilen siparişi takiben Air Astana’ya teslim edilmesi planlanan beş adet Embraer E190-E2 uçağının ilkidir. Air Astana, şu anda dokuz tane Embraer E190 uçak filosu ile yerel ve düşük mesafeli bölgesel hizmetler sunmaktadır. İlk uçak 2011 yılında hizmete girmiştir. Yeni nesil Embraer E190-E2 uçakları yavaş yavaş eski Embraer E190’ların filodaki yerini alacak.

 

Yeni uçakta, Güney Kazakistan’ın sıra dağlarında yaşayan, nesli tükenmekte olan vahşi kedinin karşı karşıya tehdidine küresel dikkat çekmeyi amaçlayan Air Astana’ya özel bir “Kar Leoparı” giydirmesi bulunuyor. Air Astana, Kar Leoparı gibi nesli tükenmekte olan türler için ekolojik korumayı geliştirmeyi ve çevrenin daha geniş çapta korunmasını amaçlamaktadır.

 

Çift motorlu, tek koridorlu Embraer E190-E2, 5.000 km’den daha geniş bir menzile sahip daha düşük işletme maliyetleri, emisyonlar ve gürültü seviyeleri sunan yükseltilmiş E-Jetler ailesine aittir.

Hakkında Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Bunada Gözatın

THY Osaka/Japonya hattını yeniden sefere açıyor

Türk Hava Yolları 31 Ocak 2017’de durdurduğu Japonya’nın Osaka şehrine seferlere yeniden başlıyor. THY’nin İstanbul-Osaka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<