Vize Sorunlarından Bunaldı, Çözümü “Komşu”da buldu

0
75

Sultanahmet Köftecisi Bulgaristan’da üs kuruyor.

Yurt dışına kalifiye eleman gönderirken yaşadığı vize sorunlarından bunalan asırlık köfteci, Sofya’da “MTS Food Ltd” adıyla şirket kurdu.

Şirket aracılığıyla hem AB ülkelerindeki dükkanlarında çalışacak kalifiye eleman yetiştirilecek, hem de köfte üretimi yapılacak.

Son yıllarda Avrupa ve ABD’deki yatırımlarıyla dikkatleri çeken Tarihi Sultanahmet Köftecisi, yurt dışına kalifiye eleman gönderirken yaşadığı vize sorunlarını aşmak için Bulgaristan’da şirket kurdu.

Sultanahmet Köftecisi Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Mehmet Tezçakın, Azerbaycan’da 3 şube açarak başlattıkları yurt dışı franchise şube çalışmalarını, son dönemde Almanya ve İngiltere’ye kaydırdıklarını belirtti.

İngiltere’de Manchester, Almanya’da ise Münih ve Nürnberg’te şube açtıklarını kaydeden Tezçakın, “Hiç baharat kullanılmadan özel bir formülle üretilen köftelerimiz Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da yoğun ilgi gördü. Kısa sürede değişik Avrupa ülkelerinden çok yoğun talep aldık” dedi.

Avrupa’nın alım gücü yüksek 500 milyonluk bir nüfusu barındırdığını vurgulayan Tezçakın, şunları söyledi:

“Avrupa’daki yatırımlara önem veriyoruz ve yeni şubeler açmak istiyoruz. Ancak, özellikle kalifiye eleman bulmakta sorun yaşıyoruz. Türkiye’den eleman gönderirken de vize sorunları oluyor, iş planları aksıyor. Bu da bizi sıkıntıya sokuyor. Ayrıca Avrupa’da bir üretim merkezimizin olması gerekiyor. Bu nedenlerle, hem işgücü hem de et maliyeti düşük olan Avrupa Birliği üyesi komşu Bulgaristan’ı üs olarak kullanmaya karar verdik ve başkent Sofya’da bir şirket kurduk. Şirketin marka tescil belgesi de alındı. Yaklaşık beş aydır fizibilitesi yapılan yaklaşık 500 bin Euro’luk projeye 20 Eylül’de başladık.

MTS Food Ltd. adıyla kurulan şirket aracılığıyla Sofya’nın en merkezi yerinde adımıza yakışır bir dükkân açacağız. Burada Avrupa’daki dükkanlarımıza gönderilmek üzere köfte üretimi yapılacak. Bu dükkân aynı zamanda eğitim merkezimiz olacak. Avrupa Birliği ülkelerinde açtığımız, bundan sonra da açacağımız tüm dükkanların personel ihtiyacı bu merkezden sağlanacak.”

-Sırada ABD Projesi Var

Tezçakın, Sultanahmet Köftecisi’nin yurt dışı yatırımlarının Avrupa ile sınırlı kalmayacağının altını çizerek, “ABD’de de New York merkezi bir şirket kurduk. Kısa süre içinde ABD projesini de hayata geçireceğiz. Hedefimiz, Sultanahmet Köftecisi markasını tüm dünyada tanınan bir marka yapabilmek. Bunun için de mutlaka Turquality desteği almamız gerekiyor. Şirketimizin CEO’su Mert Tezçakın ve Genel Müdür Burak Duman’ın Turquality konusunda yoğun çalışmaları var. En kısa zamanda bu çalışmaların sonuç vereceğine inanıyorum” diye konuştu.