UNITED AIRLINES BİYOYAKIT KULLANACAK

0
158

Cuma sabahı Los Angeles Uluslararası Havaalanından kalkan Boeing 737 tipi uçak parçalı bulutlu gökyüzüne yükseldiğinde tıpkı diğer uçaklar gibi görünüyordu.

San Francisco’ya giden bu United Airlines uçağının motorlarını çalıştıran ,Güney California rafinerisinde doğal yağlar ve tarımsal atık karışımlarından elde edilmiş biyoyakıt ve petrol bazlı yakıt karışımıydı.

united EcoSkies_plane

Diğer havayolları da biyoyakıtı test etti, ancak Chicago merkezli taşıyıcıdan başka hiçbir havayolu düzenli rotada bu yakıtı kullanacağını açıklamadı. Uçak Los Angeles-San Francisco-Los Angeles rotasında günde dört beş uçuş yapıyor. İki hafta boyunca% 30 biyoyakıt ve% 70 petrol yakıt karışımı kullanarak uçuşlarını gerçekleştirecek. Havayolu ayrıca havaalanında düzenli operasyonlarında biyoyakıt kullanmaya devam etmeyi planlıyor.

United Çevre ve Sürdürebilirlik müdürü Angela Foster-Rice  “Bu kesinlikle bir kilometre taşıdır,” dedi.

Yine de uzmanlar petrol bazlı yakıt döneminin kapanmasına daha uzun yıllar olduğunu söylüyorlar.

UCLA Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü biyoyakıt politikası uzmanı Deepak Rajagopal ” Küresel taşımacılık ihtiyaçlarını biyoyakıt ile karşılamaktan çok çok uzağız çünkü yakıt tüketimi çok fazla ” dedi.

Geçen yıl 3,2 milyar galondan fazla jet yakıtı kullanan  United Airlines, Paramount’taki Altair Paramount rafinerisinden önümüzdeki üç yıl içinde, 15 milyon galon kadar biyoyakıt satın almayı kabul etti.

United’a  göre biyoyakıt karışımı geleneksel jet yakıtı ile karşılaştırıldığında % 60 oranında karbon emisyonunu azaltıyor.

Foster-Rice United’ın yıllık yakıt tüketimi gözönüne alındığında bunun küçük bir pay olduğunu kabul etti. “Yine de bir yerden başlamak gerekir,” dedi.