Uçarken Para Kazanmaya Ne Dersiniz?

0
232

Havacılık sizin için bir tutku, uçmaktan korkmuyorum, korkanları ve stres altında bulunan yolcuları rahatlatabilirim diyorsanız. Stresli çalışma ortamlarında bile gülümseyip, işimi ilk gün ki heyecanımla sürdürebilirim, farklı insan, farklı kültür ve farklı destinasyonlar tanımak benim hayalimdir diyorsanız. Bunları yaparken üstüne de para kazanabileceğiniz bir işim olsun gibi bir düşünceniz var ise buyurun o halde bu yazım sizler için.

Başta bayrak taşıyıcımız THY ve birçok özel havayolu şirketi son dönemlerde yoğun bir şekilde kabin memuru alımı yapmaya başladılar. Türk Hava Yolları açtığı ilan ile tecrübeli – tecrübesiz kabin memuru alacağını duyurdu.

Bununla beraber, Atlas Jet, Onur Air ve Sun Express’te de süreçler halen aktif olarak devam etmektedir. Şartları sağlayabilmeniz için yerine getirmiş olmanız gereken bir takım şartlar var tabi.

Özellikle yaş, boy, mezuniyet ve askerlik durumu gibi şartlar havayolunun süzgecinden geçirilmekte ve buna göre görüşmeye çağrılmaktasınız. Peki, bu şartları karşıladığınızı düşünelim, sürecin nasıl işlediğini merak ediyor musunuz?

Buyurun o halde tüm aşamaları yakından takip edelim.

Havayollarının kabin memuru alımlarında üzerinde en çok durduğu konu öncelikle dil, prezantabl oluşunuz ve tabi ki sürekli gülümseyen, pozitif enerji yayan bakış ve ifadeniz olacaktır.

Yukarıda da belirttiğim gibi, şartlar sağlandığı ve başvuru yaptığınız takdirde havayolu size bir onay maili şeklinde başvuru numaranızı iletiyor. Bu başvuru numarası üzerinden girmiş olduğunuz kişisel bilgilerinizi güncelleyebiliyorsunuz.

Akabinde görüşmeye çağrıldınız ve sizi ne gibi aşamalar bekliyor merak ediyor musunuz?

İlk olarak İngilizce veya bildiğiniz diller üzerinden dil sınavına tabi tutuluyorsunuz. Ardından sizi kişilik ve envanter sınavı bekliyor olacak. Giyim konusunda herhangi bir özen göstermenize gerek yok, zaten sözlü sınava veya mülakata tabi olmayacaksınız. İlk sınavlar da karşılaşacağınız dil soruları, fazlasıyla sade, yorum ve orta seviye dil bilgisi gerektiren sorular olacaktır. Boy ve kilo ölçümleri havayolundan havayoluna değişmekle beraber genellikle görüşmeye çağrıldığınız ikinci gün yapılıyor. ( Ayrıntılı boy ve kilo endekslerine, havayolunun ilan sayfasından göz atabilirsiniz )

Kolumda, boynumda veya vücudumun görünen herhangi bir yerinde çok sevdiğim, şirin mi şirin bir dövmem var, acaba kontrollerden geçme şansım nedir? Arkadaşlar ulusal havayollarının çoğunda genellikle bu tarz yasaklar olmamakla birlikte ülkemizde de bazı havayollarınca serbest kılınmıştır. Fakat bayrak taşıyıcı hava yolumuz bu konuda maalesef bahane kabul etmiyor ve süreci sonlandırabiliyor. Ama dediğim gibi sadece üniformayı giydiğiniz de açık kalacak bölgeler için geçerli bir konu bu. Pekâlâ, sırtınız da kocaman bir ejderha dövmesiyle bile aşamaya katılmanız mümkün.

Dövme kontrollerimiz de tamamlandı, sırada sözlü dil mülakatımız var. Burada gerçekten rahat, baskı olmayan bir ortam bizi bekliyor. Özellikle gündelik hayattan ve sizin kişiliğinize yönelik tarafınıza yöneltilen sorular olacak , kendinizi kasacağınız bir durum olmasın ki bence burası en rahat aşama..

Ardından sizi gayet ciddi bir psikolog bekliyor olacak. Sakın sert görünen ifadesiz yüzlerine aldırmayın, gerçek hayatlarında hepsi şeker gibi insanlar, öyle düşünün. Sonuçta işlerini yapmak için oradalar ve siz de bir sınavdasınız unutmayın. Size neden orada bulunduğunuzu, en sevmediğiniz yönlerinizi, mezun olduğunuz bölüm ile başvurduğunuz konum arasında ki ilişki tarzında sorular yöneltilecek, tabi burada konsantrasyonumuzu bozmuyoruz ve aynı kararlılık, soğukkanlılığımızı koruyup yolumuza devam ediyoruz. Akabinde karşımıza kişi sayısı yine havayolundan havayoluna değişen bir kurul çıkacak. Gerilmemek elde değil, sabrınızın sınandığı nokta tam olarak burası. Tabi siz yine soğukkanlılığınızı koruyoruz.

Sonuç olarak orada ki insanları belki de hayatınızda ilk defa görüyorsunuz ve onlar da sizi tanımaya çalışıyor bunu unutmayın. Bu mesleğe uygun olmayan yönlerinizi belirlemeye ve hakkınız da yorum yapmaya çalışıyorlar. Unutmayın ki stres hayatımızın her anında var ama siz yine de heyecanınızı ve olumlu bakış açınızı kaybetmeyin. İçiniz deki Asuman aşkının tükenmemesi dileğiyle..

Bir sonra ki yazımda size, kabin memuru maaşları, yan hakları, konaklama ve performans primleriyle ilgili bilgiler sunacağım.

Sağlıcakla kalın.