Uçak bileti alırken nelere dikkat etmeliyiz.

0
153

İnternetten uçak bileti alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Hangi siteler uçak bileti alımında güvenli. Ucuz uçak bileti almanın yolları nelerdir?

İnternetin hızla gelişmesi ile birlikte alışverişte internet üzerinden arttı. İnternet üzerinden hangi sitelerden uçak bileti alınır? Uçak biletialırken nelere dikkat etmeliyiz. Ucuz uçak bileti almanın püf noktaları nelerdir. Yuregirgundem.com sizler için tüm bu soruların cevaplarını açıklıyor.

Uçak bileti alırken dikkat etmeniz gerekenler;

    Havayolu firmalarının bazı dönemlerdeucuz uçak bileti kampanyalarını takip etmek,
    Erken rezervasyon yapmak,
    Uçak biletinizi gidiş ve dönüş bir arada satın almak,
    Uçak bileti satın aldığınız firmaların TÜRSAB’a üye olduğuna dikkat etmek,
    Kredi kartı ile yaptığınız ödemelerde 3D seçeneğine dikkat etmek,
    Uçak biletinizin üzerinde yer alan ifadelere dikkat etmeniz gerekmektedir.Ucuz uçak bileti nasıl alınır

Uçak biletini son gün almak yerine bir kaç ay önceden rezervasyon ederseniz çok ucuza uçak bileti almış olursunuz.

Havayolu şirketine kredi kartı bilgilerini vermek ne kadar güvenli?
Günümüzde bankacılık işlemlerinin büyük bölümü internet üzerinden yapılıyor. Her gün milyarlarca lira internet talimatları ile el değiştiriliyor. İnternet üzerinden kullanılan sistemler, geçmişe göre çok daha güvenli.
Havayolları veya internet üzerinden bilet satışı yapan siteler bu konuda çok ciddi yatırımlar yapıyor. Yasalar bu konuda her türlü önlemin alınmasını şart koşuyor. Tüketicinin korunması için özel kurallar yasalarla belirtilmiş. Oluşabilecek güvenlik açıkları sürekli takip ediliyor.
İnternet üzerinden ödeme yapacaksanız veya para ile ilgili tüm işlemler SSL olarak adlandırılan sunucular aracılığıyla gerçekleşiyor. Şirketler, sertifikalandırılmış yani güvenilirliği tam SSL sunucuları ile çalışıyor.
Bazı havayolları kredi kartı bilgilerinizi gireceğiniz zaman sizi kartınızın ait olduğu bankanın internet sistemine yönlendiriyor. Bu tür uygulamalar güvenliği artırıyor.
Eğer biletinizi çağrı merkezinden alacaksanız, kredi kartı ile işlem yapacağınız sırasında sizi operatör sesli sisteme yönlendirecektir. Tuşlara basarak kredi kartı bilgilerinizi girebilirsiniz. Eğer operatör sizi sesli sisteme yönlendirmiyorsa, kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayın.
2. Uçakta neden farklı bilet ücretleri var?
Havayolları, iç veya dış hat uçuşlarında çok farklı özelliklere sahip ücret sınıfları oluştururlar. Örneğin 180 koltuklu bir uçakta business-ekonomi ayrımı olmadan 20 veya daha fazla sınıfta bilet satışa sunulabilir.
Önce düşük fiyatlı biletler sistemde satışa çıkar. Örneğin 5 koltuklu A sınıfı en düşük sınıftaki biletler satıldıktan sonra ikinci 5 koltuk ama biraz daha pahalı fiyata satışa çıkar.
Havayolu şirketinin bunu yapmasının amacı, geliri artırmaktır. Eğer satışlar istenilen düzeye ulaşmamışsa, havayolu şirketi ücretleri düşürüp çeşitli promosyonlar yapabilir. Uygun fiyatları yakalamak için biletinizi erken alın.
3. İnternet üzerinden check-in yaptırmalı mıyım?
Artık bir çok havayolu, havalimanlarında sıraların azalması ve işlemlerin hızlandırılması için yolcularına uçuş öncesinde internet üzerinden check-in işlemi yapmasını öneriyor.
Bu işlemi yaparak kendi koltuğunuzu seçebilir, istediğiniz yere oturabilirsiniz. Özellikle kalabalık uçuyorsanız, ailenizle beraber oturmak için dilediğiniz koltuğu tercih edebilirsiniz.
Bazı havayolu şirketleri ilk sıraları veya daha geniş koltuk aralığına sahip acil çıkış kapılarının bulunduğu yerlere ek ücret talep edebiliyor. Kendi konforunuz açısından buradaki koltukları ekstra ödeme yaparak alabilirsiniz.
Check-in yaparken kargoya vereceğiniz bavul sayısını da bildirebilirsiniz. Bazı şirketler, fazla bagaj uygulamalarında ücreti internet üzerinden kabul ediyor. Uçmadan önce araştırmakta fayda var.
İnternet üzerinden check-in yaptıktan sonra bu bilgilerin yer aldığı biniş kartınızı yazıcıdan çıktı alın ve yanınızda bulundurun. Böylece kargoya bagaj vermeyecekseniz, bu kağıdı göstererek kimliğiniz ile birlikte arındırılmış salona geçebilirsiniz.
Eğer yazıcınız yoksa yine de internet üzerinden check-in yapabilirsiniz. Uçuş kartınızı havayollarının internetten check-in yapanlar için ayırdığı kontuara uğrayarak alabilirsiniz.
Hızla yaygınlaşmaya başlayan uygulamada havayolları internet check-in’i yapan yolcularının cep telefonlarına özel bir barkod yolluyor. Bunları check-in makinelerine okutup kendi uçuş kartınızı havalimanında sıraya girmeden oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here