UÇAK BAKIMINDA YENİ KORONAVİRÜS (COVID-19) İLE MÜCADELE

0
153

Uçak Teknisyenleri Derneği (UTED), Covid-19 ile ilgili bir açıklama yaptı.

Sosyal Medya hesaplarında yapılan paylaşım;

UÇAK BAKIMINDA YENİ KORONAVİRÜS (COVID-19) İLE MÜCADELE

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) hastalığı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. Bu bulaşıcı hastalıkla mücadelede hepimize büyük görevler düşmektedir. Güncel olarak yapılan korunma uyarıların genel nitelikte olduğu görülmektedir.

Havacılık alanında otoritemiz SHGM ve şirketlerimizin işe özgü risk analizlerini yapmalarını , tehdit ve tehlikelerin belirlenmesini bekliyoruz. Bu çalışmalar sonucunda, insan sağlığına uygun çalışma şartlarının sağlanması için standart önlemlerin belirlenmesi büyük önem arz etmektedir.

Havacılık bakım alanı gibi zaman ve mekan kavramının belirsiz olduğu sektörler için de korunma tedbirleri ile ilgili görsellerin hazırlanması bu sektörlerde çalışanların zarar görmeden bu süreci atlatmalarına büyük fayda sağlayacaktır.

Uçak teknisyenleri olarak havacılık sektöründe her uçuş sonrasında uçakların arızalarını gideriyor ve bakımlarını yapıyoruz. Bu kapsamda Covid-19 olarak nitelenen bulaşıcı hastalıkla etkileşimi en fazla olan havacılık çalışanlarıyız.

Hastalığın açığa çıkmasından bu yana özveri ile uçak bakımına devam eden ve uçaklarımızın uçuşa elverişliliğinin devamı için gerekli bakım prosedürlerini uygulayan meslektaşlarımız büyük risk altında olmalarına rağmen hiç  çekinmeden görevlerini yerine getirmektedir.

Meslektaşlarımıza uygun çalışma şartlarının sağlanması ve maruz kaldıkları riskler ile ilgili bilgilendirmelerin yapılması ülkemiz havacılığının ve şirketlerimizin bu süreçten en az zararla çıkması adına çok önemlidir . Bizlerde UTED olarak bilgi ve birikimlerimizi paylaşmayı ve sektörümüze her zaman faydalı olma amacımızı bu vesile ile yineliyoruz.

Sağlık bakanlığımız paylaşmış olduğu 14 kuralı tatbik etmek ile birlikte aşağıda belirtmiş olduğumuz tavsiyelere de önem verilmesi Covid 19 ile mücadelemizin  daha etkili olmasını sağlayacağına inanıyoruz.

  • Personel servislerinde yarı kapasite uygulamasına önem verilmeli mümkün olduğunca yan yana, arka arkaya oturmamaya özen gösterilmeli, servis aracı kapılarının girişlerine dezenfektan ve eldiven konulmalıdır.
  • Apron girişinde X-ray cihazlarından geçerken kullanılan plastik kutuların her geçişte dezenfekte edilmesi veya yerlerine tek kullanımlık poşet veya karton kutu gibi bir malzemenin konulması tüm çalışanların sağlığı açısından önem arz etmektedir.
  • Uçak bakımında tekli şekilde çalışmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Genellikle ikili çalışma yapıldığından mümkün ise badi sistemine geçilmeli ve herkesin çalıştığı sabit bir arkadaşının olması sağlanmalıdır. Bunun asıl amacı her gün başka bir kişi ile çalışılmanın önüne geçmektir.
  • Herhangi bir pozitif vakada yayılımı en aza indirmek için sabit ekipler oluşturulmalı ve bulaşıcı hastalık ortadan kalkıncaya kadar bu çalışma sistemine özen gösterilmelidir.
  • Vardiya veya ekip değişiklikleri çalışanların birbiri ile temasını artırmaktadır. Bu tür uygulamalar yapılmamalı veya en aza indirilmelidir.
  • İşin durumuna göre gerekli önlemler (maske , eldiven gibi) alınarak gerekli sayıda personel ile çalışılmaya özen gösterilmelidir.
  • Ekiplerin çay ve dinlenme saatlerinin farklı zaman dilimlerin de olması temas alanının kısıtlanmasını sağlayacaktır.
  • Takım ve bakım ekipmanların kullanım öncesinde alkol ile temizlenmesi sağlanabilir

Havacılık emekçileri olarak, kurumlarımızla iş birliği içinde bu zor günleri de atlatacağız. Kurumlarımızın hedeflerini gerçekleştirmesi için emek vermeye devam edeceğiz.

Sağlıklı çalışmalar ve mutlu yarınlar diliyoruz.

covid-19-uted-1

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here