Türkiye-İtalya hava ulaştırma toplantısı ve sonuçları

0
113

Pazartesi, İtalya Sivil Havacılık Genel Müdürü ile Türkiye-İtalya hava ulaştırma konularının görüşüldüğü toplantı İstanbul’da yapıldı.

 

Türk Havayolu taşıyıcıları tarafindan İstanbul’dan İtalya’nın 9 şehrine haftalik toplam 151 sefer yapılmaktadır.

 

İtalya ile 151 olan haftalık frekans sayısını 196’ya çıkarıldı. İtalya’da 11 noktaya uçuş yapılabilecektir.

 

Italyada artış yapilan 45 frekans uçusla Türk havacılık sektörüne yıllık ilave yaklaşık 47 milyon USD’lik ciro imkanı oluşturulmuştur.

 

 

İtalya’ya haftalık seferler 151’den 196’ya çıktı…

 

 

Türkiye ile İtalya arasındaki uçuşların arttırılması ve yeni uçuş noktalarının oluşturulması amacıyla yeni bir ikili havacılık anlaşması imzalandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal EKŞİ ve İtalya Sivil Havacılık Genel Müdürü Alessio QUARANTA başkanlığındaki heyetler, 07-08 Temmuz 2014 tarihlerinde İstanbul’da bir araya gelerek mevcut ikili havacılık anlaşmasını revizyona tabi tuttu.

Müzakereler sonunda anlaşmaya varılan konularda imzalanan mutabakat zaptına göre; Türk Havayolu İşletmelerinin İstanbul’dan İtalya’ya gerçekleştirdikleri haftalık seferlere 45 yeni sefer daha eklendi. Böylece İtalya’ya yapılan haftalık sefer sayısı 151’den 196’e ulaştı.

Anlaşmaya varılan bir diğer husus, İtalya’da Roma, Milano/Malpensa olarak belirli olan tarifeli sefer nokta sayısının 2’den 11’e çıkartılması oldu. Böylece geçici izinlerle sefer düzenlenen Bergamo, Bolonya, Venedik, Cenova, Torino, Napoli, Katanya ve Pisa noktaları kalıcı hale getirilerek, Bari noktası da yeni tarifeli sefer noktası olarak belirlendi.

Kargo seferlerinde hava aracı tipi kısıtlaması olmaksızın haftalık 14 frekans kargo seferinin belirlendiği müzakerelerde ayrıca iki ülke arasında kombine taşımacılık ve tarifeli sefer noktaları arasında da 3. taraf dahil olmak üzere kod paylaşımı hususlarında mutabakat sağlandı.

Sefer sayılarında yüzde 30’luk bir artış sağlayan ve geçici uçuş noktalarının kesinlik kazanması bakımından önem taşıyan anlaşma ile, Türk havacılık sektörüne yıllık ilave yaklaşık 47 milyon USD’lik ciro imkanı oluşturulmuştur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here