Türk Hava Yolları, İbn Haldun Üniversitesi ve Airbus tarafından hayata geçirilen “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı”nın tanıtımı gerçekleştirildi

0
77

Türk Hava Yolları, İbn Haldun Üniversitesi ve Airbus tarafından hayata geçirilen “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı”nın tanıtımı gerçekleştirildi

Türk Hava Yolları, İbn Haldun Üniversitesi ve Airbus ile geçtiğimiz Eylül ayında, Türkiye’nin gelecekteki havayolu yöneticilerinin mesleki yeterliliklerini desteklemek adına hayata geçirdiği akademik programla ilgili düzenlenen tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı.

Türk Hava Yolları Genel Yönetim Merkezi’nde bugün gerçekleştirilen tanıtım toplantısı, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz ve Airbus Yönetim Kurulu Üyesi Thierry Baril’in değerli katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Ülkemizin gelecekte söz sahibi olacak havacılık liderlerinin, bölgemizin hızla gelişen havacılık ve uzay sanayiini yeterli becerilerle yönetebilmeleri adına tasarlanan program, Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi’nce koordine edilmekte olup, öğrencilere tezli ve tezsiz olmak üzere çift alternatif üzerinden eğitim alma imkânı sunuyor. Cranfield Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesi gibi küresel ölçekte saygınlığı bulunan eğitim kurumları ile de akademik işbirliği içerisinde olan program, 18 ayda tamamlanmak üzere Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi yerleşkesinde düzenleniyor. Program kapsamında havayolu yönetiminin temelleri, havacılık ekonomisi, havacılık hukuku ve mevzuata uygunluk yönetimi konularında eğitim alabilen öğrenciler ayrıca, havalimanı planlaması ve geleceğin hava ulaşım sistem teknolojileri gibi konularda da seçmeli modüller üzerinde çalışabilmekteler.

Toplantı sırasında “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı” ile ilgili değerlendirmede bulunan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı; “Türk Hava Yolları, hayata geçirmeye bilfiil devam ettiği yatırım planı çerçevesinde bugün çok önemli aşamalar kat etmiş, ülkemizin dünya genelinde en fazla bilinen küresel değeri. Türk Hava Yolları markasını bu seviyeye getirmek için bizi rakiplerimizden ayıran en belirgin özelliklerimizden biri olan farklı ve yenilikçi hizmet anlayışımızı sürekli geliştirdik ve devamını da hız kesmeden sağlıyoruz. Bugün tüm bunları fiiliyata geçirmek adına emek sarf ediyor olmak bizler için büyük bir gurur kaynağı olsa da yarın bu bayrağı teslim edeceğimiz arkadaşlarımıza yeterli imkânı bugünden sağlamakla da kendimizi yükümlü hissediyoruz. Bu amaçla İbn Haldun Üniversitesi ve Airbus ile genç yönetici adaylarımızın istifadesine sunduğumuz  “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı”nı başlatmış olmak, bizlere bu noktada farklı bir gurur ve heyecan yaşatıyor. Biz, kısa ve uzun vadeli hedeflerimizi gerçekleştirmeyi sürdürdükçe, bu programın Türkiye’nin gelecekteki havacılık liderlerinin mesleki kabiliyetlerine büyük ölçüde katkı sağlayacağına inancımız sonsuz.” dedi.

İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz ise; “Küresel havacılık sektöründe Türkiye’nin bölgesinde sergilediği lider pozisyonun yükselerek devamını sağlamak amacıyla ülkemiz havacılığının medar-ı iftiharı Türk Hava Yolları ve keza küresel havacılık ve uzay sanayii sektörünün önemli yapı taşlarından biri olan Airbus ile böylesine faydalı bir işbirliğine girmiş olmaktan İbn Haldun Üniversitesi olarak büyük mutluluk duyuyoruz. Mezuniyetleri akabinde bu arkadaşlarımızı sektöre ve ülkemize kazandıracak olmak bizim için büyük bir gurur olacaktır.” şeklinde görüş bildirdi.

Airbus Yönetim Kurulu Üyesi Thierry Baril de; “Bizim için, ortağımız Türk Hava Yolları ile birlikte ‘Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nı başlatmak büyük bir onur. Bu program, umut vadeden liderleri yetiştirmek ve onları Türk Havacılık ve Uzay Sanayii için mükemmel işler çıkaracakları yeteneklerle donatacak şekilde tasarlandı.” diyerek programla ilgili yorum beyan etti.

Program hakkında detay bilgi ve/veya başvuru için;  aviationacademy@thy.com ve https://akademi.thy.com/ozelprogramdetay/air-transport-management-master-program/1 web adresleri ziyaret edilebilir ya da +90 212 463 63 63 – 12360-13101 üzerinden yetkililerle irtibata geçilebilir.

Türk Hava Yolları A.O.
Basın Müşavirliği

 

Türk Hava Yolları Hakkında:

1933 yılında 5 uçaktan oluşan mütevazı bir filo ile kurulan Star İttifakı üyesi Türk Hava Yolları, bugün 331 (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 251 uluslararası, 49 yurtiçi olmak üzere dünyada 300 noktaya uçan, 4 yıldızlı havayolu şirketidir. Geçtiğimiz altı yıl süresince “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ilân edilmiş olan Türk Hava Yolları, 2017 yılı Skytrax değerlendirmesine göre, art arda olmak üzere 9. kez “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçildi. 2010 yılında dünyanın “En İyi Ekonomi Sınıfı İkram Servisi” ödülünü almaya hak kazanan Türk Hava Yolları; 2013, 2014 ve 2016 yıllarında olduğu gibi bu yıl da dünyanın “En İyi Business Sınıfı İkram Servisi” ödülünün sahibi oldu. Ve yine bu yılki Skytrax değerlendirme sonuçlarına göre, 2015 yılında da teslim aldığı dünyanın “En İyi Business Sınıfı Özel Yolcu Salonu” ödülü ile birlikte geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi bu yıl tekrar dünyanın “En İyi Business Sınıfı Özel Yolcu Salonu İkramı” ödülünü almaya lâyık görüldü. Türk Hava Yolları ile ilgili daha geniş bilgiye www.turkishairlines.com web adresinden veya FacebookTwitterYoutubeLinkedin ve Instagram hesapları üzerinden ulaşılabilir.

İbn Haldun Üniversitesi Hakkında:

İbn Haldun Üniversitesi’nin (İHU) sloganı “Fikri Bağımsızlık”tır. 2017-2018 akademik yılında eğitime başlayan üniversitede 150’si Türk, 65’i yabancı olmak üzere 215 öğrenci lisans düzeyinde eğitim alıyor. Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nde 40 farklı ülkeden 100’ün üzerinde olmak üzere, 250’den fazla öğrenci Medeniyet Araştırmaları alanında yüksek lisans eğitimini sürdürüyor. Şu an için beş fakültenin 11 farklı bölümünde yüzden fazla akademisyenin ders verdiği üniversitede, tüm disiplinlerde karşılaştırmalı metotlar öne çıkarılıyor. Çok dillilik politikası uygulanan İbn Haldun Üniversitesi’nde İngilizce, Türkçe ve Arapça eğitim veriliyor. Bunun yanı sıra Dil Okulu’nda seçmeli olarak Fransızca, Almanca, Rusya, İspanyolca, Malayca ve Çince dersleri almak da mümkün. Performanslarına bağlı olarak öğrenciler İngiltere, ABD ve Malezya’da dil eğitimi almaları konusunda İHU tarafından destekleniyor. İbn Haldun Üniversitesi amacını, “Rekabetçi bir ortamın hüküm sürdüğü dünyada, birlikte yürüyecek ve medeniyetler arası diyalog geliştirebilme kabiliyetine sahip olacak başarılı nesiller yetiştirmek.” olarak açıklıyor. Dünyanın en iyi araştırma üniversiteleri arasına girmeyi amaçlayan İbn Haldun Üniversitesi, “özgürlük”, “fikri bağımsızlık”, “açık medeniyet”, “araştırma”, “özgünlük”, “karşılaştırmalı metotlar”, “gelenekler ve yenilikçilik” ile “insan merkezli bir yaklaşımı” değerler olarak benimsemiş durumda.

Airbus Hakkında:

Airbus, havacılık, uzay ve ilgili servislerde küresel bir liderdir. 2016 yılında, yaklaşık 134,000 kişiye istihdam sağlamış, 67 milyar Avro gelir elde etmiştir. Airbus, 100 ila 600 ve üzeri koltuk kapasitesine sahip en geniş ürün yelpazesini sunmaktadır. Airbus, aynı zamanda tanker, savaş, ulaştırma ve görev uçakları sunan Avrupa’nın bir numaralı uzay girişimi, dünyanın ikinci en büyük uzay şirketidir. Helikopter sektöründe, dünya çapında en verimli sivil ve askeri helikopter çözümlerini sunmaktadır.

Star İttifakı Hakkında:

Türk Hava Yolları, 1997 yılında uluslararası ölçekte seyahat edenler için dünya genelinde ulaşım, tanınırlık ve hizmet sunan ve ilk küresel ölçekli havayolu ittifakı olarak kurulan Star İttifakı üyesidir. Air Transport World tarafından “Market Leadership Award” ve Business Traveller Magazine ile Skytrax tarafından “Best Airline Alliance“ ödülleri gibi sayısız ödüle lâyık görülen Star İttifakı’na üye havayolu şirketleri; Adria Airways, Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Austrian, Avianca, Avianca Brazil, Brussels Airlines, Copa Airlines, Croatia Airlines, EGYPTAIR, Ethiopian Airlines, EVA Air, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SWISS, TAP Portugal, Turkish Airlines, THAI ve United. Star İttifakı, hâli hazırda 190 ülkedeki 1.300 havalimanına 18.450’den fazla günlük uçuş sağlamaktadır. Bununla birlikte, Star Alliance Bağlantı Ortağı (Connecting Partner) Juneyao Airlines tarafından da yine bu kapsamda yeni bağlantılı uçuşlar sunulmaktadır.