Tunus, Emirates Uçuşlarını Sınırsız Süreyle Askıya Aldı

0
90

Tunus hükümeti Emirates’in bugünden itibaren Tunus’a / Tunus’tan  uçuşlarını askıya aldı.

22 Aralık Cuma günü, Tunuslu kadınların Birleşik Arap Emirlikleri’ne  güvenlik sebebiyle alınmamasına karar verildiğini açıklayan bir yazının, çeşitli havayollarına gönderilmesiyle başlayan sıkıntılı süreç, Tunus’un Emirates uçuşlarını askıya almasıyla devam ediyor.

Cuma günü Birleşik Arap Emirlikleri‘nin çeşitli taşıyıcılara aşağıdaki mesajı göndermesiyle başlayan süreç, Tunus hükümetinin BAE’nin Tunus büyükelçisini derhal çağırması ve yapılan görüşmeyle yasağın Cuma günü geç saatlerde kaldırılmasıyla sonuçlanmıştı, ancak olayla ilgili güçlü tepkiler sürüyor.

Sonuç olarak güvenlik endişeleri nedeniyle, ilk defa bir cinsiyete, bir ülkeye girme engeli konmuş oldu. Çeşitli uluslardan ve etnik gruplardan insanlara “güvenlik” adı altında seyahat engeli konmuş olmasına rağmen, yaş sınırlaması bile olmaksızın tüm kadınlara yasak konması benzersiz bir durum oldu. Emirlik’in neden böyle bir yasağa gerek duyduğunu anlamak güç.

Emirates’in Dubai’den günde bir kez Tunus’a, Boeing 777-300ER veya Boeing 777-200LR ile gerçekleştirdiği uçuş bir sonraki açıklamaya kadar  askıya alındı. Etihad ve Flydubai’nin Tunus’a uçuşu bulunmuyor.

İçerik:https://pointmetotheplane.boardingarea.com/