Toplu Taşımacılıkta Acil Durum Yönetiminde Kültürel Yönlerin Etkisi

0
146

IMPACT – Toplu Taşımacılıkta Acil Durum Yönetiminde Kültürel Yönlerin Etkisi

HORIZON 20202 PROGRAMI kapsamında AB fonlarınca desteklenen IMPACT projesi, ulaştırma terminallerinde kültür, risk algılama ve felaket yönetimi arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Birçok emniyet ve güvenlik olayı ulaştırma terminallerinde çok kalabalık bir çevrede gerçekleşmektedir. Proje kapsamında bu konular ele alınarak demiryolu, liman ve havacılık için uygulama çalışmaları yapılarak otorite ve karar alıcılara tavsiye sunulması hedeflenmektedir. Anadolu Üniversitesi de bu projeye başta Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi olmak üzere iki öğretim üyesi, Üniversite işletimindeki Hasan Polatkan Havalimanı ve personeli ile katkıda bulunmaktadır. Doç.Dr.Ferhan KUYUCAK ŞENGÜR ve Yrd.Doç.Dr. Uğur TURHAN projede araştırmacı olarak yer almaktadır. Proje, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir ilini temsil etmektedir.

IMPACT Projesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://www.impact-csa.eu/ web adresinden ulaşılabilir.

Bu kapsamda projenin ilk aşamasını bir anket çalışması oluşturmaktadır.

Anketle ilgili kısa açıklama:

Bireylerin seyahat eğilimlerini ve acil durumlarda kültürel farklılıkların etkisini ölçmeye ve yönetmeye yönelik AB fonlarınca desteklenen IMPACT projesinin bir parçası olan aşağıdaki ankete katılır mısınız? Havaalanı, liman ya da gar şeklinde herhangi bir ulaştırma terminalini kullanmış olmanız yeterlidir. Yaklaşık 5-8 dakikadan fazla vakit ayırmanıza gerek olmayıp Türkçe versiyonuna ait link aşağıdadır. Şimdiden teşekkürler: https://lnkd.in/eg_csNZ

Konuyla ilgili olarak çok somut bir kaç gerçekle karşı karşıya kaldık.

Belçikanın başkenti Brüksel’de önce Brüksel havalimanı’nda ve daha sonrasında Brüksel Metrosunda  bombalı terör eylemlerine şahit olduk. Bu olaylarda şu an ki bilgilere göre 35 kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce yaralı var.

Geçen hafta cumartesi günü İstanbul Beyoğlu’nda yine bombalı terör eylemi can aldı.

Geçen şubat ayında Ankara garı bombalı saldırısı yaşandı.

Buradan da acil durum yönetiminin önemi ortaya çıkıyor.

Peki bugün Belçika’da kriz nasıl yönetildi?

Brüksel’deki patlamalar sonrası saldırılarla ilgili bilgi ve uyarılar televizyon kanalları, haber siteleri ve sosyal medyada sık sık paylaşıldı, kamuoyu sürekli olarak bilgilendirildi.

Yetkililer de hem sosyal hem de geleneksel medya aracılığıyla kamuoyuna gerekli mesajları iletti.

Belçika Kriz Yönetim Merkezi, Twitter’daki (Crisis Center Belgium)@CrisiscenterBE hesabı üzerinden Flamanca, İngilizce ve Fransızca uyarılarda bulundu.

Merkezin paylaştığı mesajlarda örneğin çocukların okullarda kalması, halkın da dışarı çıkmaması gibi uyarılar yapıldı.

Bir diğer mesajda da acil durumlar için 1771 numarasını aramaları, ancak önceliği ‘mağdurlara ve ailelerine vermeleri, gerekli olmadıkça aramamaları’ söylendi.

Merkez ayrıca telefon hatlarının yoğun olması nedeniyle halka cep telefonu mesajları ve sosyal medya üzerinden iletişim halinde olabileceklerini duyurdu.

Başbakandan mesajlar

Brüksel Havaalanı da @BrusselsAirport Twitter hesabından uçuşların durdurulduğunu duyurup, havaalanında arkadaşları ve aileleri olanların aramaları için bir telefon numarası verdi.

Brüksel’de metro hatlarından sorumlu resmi birimin hesabı @STIBMIVB, seferlerle ve ölü-yaralı sayısıyla ilgili sık sık bilgilendirici mesajlar paylaştı.

Belçika Başbakanı Charles Michel de hem televizyondan hem de Twitter hesabı@CharlesMichel‘den kamuoyunu bilgilendirdi.

Başbakan Michel saldırıyı kınayan bir mesaj paylaştı ve takipçilerine kriz hattı olan 1771’i arayabileceklerini duyurdu.

Öte yandan Kızılhaç saldırı bölgelerinde yaşayanların güvende olduklarını bildirebilmesi için ikbenveilig.rodekruis.nl/brussel sitesini devreye soktu.

Tüm telefon şirketleri de Hotspot bağlantısındaki şifreyi kaldırararak ağı herkesin kullanımına açtı.