THY Arnavutluk’ta yatırım mı yapıyor?

0
52

Arnavutluk yerel basında yer alan bir habere göre THY Arnavutluk’ta yatırım yapıyor.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama geçen yıl bir Arnavutluk ulusal taşıyıcısı oluşturma konusunda yardım için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istemişti.

Türk Hava Yolları birçok kez projeyle ilgilendiğini söylemişti. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve İlker Aycı bir araya gelip soruları cevaplamışlardı. Rama uzun zamandır havayolunu oluşturmaya ve Vlora’da bir havalimanı inşa etme niyetindeydi.

Türk Hava Yolları ve Arnavutluk yatırım şirketi MDN  arasında önerilen bir ortak girişim olan yeni bir ulusal havayolu kurma süreci devam ettiği iddia edildi.

Arnavutluk Hükümeti’nin ulusal hava kontrolörü AlbControl’e  yeni bir ulusal havayolu şirketi kurmak üzere talimat verdi. Haberde belirtilen ortaklardan AlbControl ve MDN şirketin %51 ‘ine sahip olurken THY %49 hisseyle ortak olacak.

 

 

MDN Yatırım 3 Mayıs’ta 100 bin avro sermaye ile kuruldu. MDN Yatırım şirketi sahibi Sinan İdrizi basına yaptığı açıklamada  havayolunun yakında uçuşlarına başlayacağını ve görev alacak mürettebatın Türkiye’de eğitim görmekte olduğunu açıkladı.