TAV DHMİ’ye 174 milyon 647 bin 444 ABD Doları + KDV kira ödedi

0
129

IMG_20150108_094937

TAV Havalimanları, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne İstanbul Atatürk Havalimanı işletmesi imtiyazı için 139 milyon 877 bin 444 ABD Doları + KDV ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı işletmesi imtiyazı için 28 milyon 975 bin Avro + KDV toplamda yaklaşık 174 milyon 647 bin 444 ABD Doları + KDV kira ödedi. Gerçekleşen törenle, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ödemeye binaen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, her iki havalimanı için ayrı ayrı temsili çek takdim etti.

Havalimanı işletmeciliği sektöründe küresel bir marka konumunda bulunan TAV Havalimanları, Türkiye’nin giriş kapısı İstanbul Atatürk Havalimanı ve Ege çanağının çekim noktası İzmir Adnan Menderes Havalimanı için DHMİ’ye taahhüt ettiği toplam 174 milyon 647 bin 444 ABD Doları + KDV kira bedelini ödedi. Gerçekleştirilen törenle her iki havalimanı için ayrı ayrı düzenlenen temsili çekler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener tarafından takdim edildi. Törende DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal da yer aldı.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Kamu-özel kesim işbirliğinin doruk noktalara ulaştığı bugünlerde böyle bir kira ödemesi gerçekleşiyor. Türkiye kamu-özel sektör işbirliğinde dünyanın önde gelen ülkelerinden. Sadece DHMİ’nin bu kapsamda 18 projesi hayata geçirildi. 8 milyar dolarlık pay devletin kasasına girecek. Şu ana kadar da 2 milyar dolardan fazla bir pay girdi. Bugün TAV’ın kira ödemesine yönelik olarak bir araya geldik. Sadece TAV örneğine bakalım. Havalimanı inşaatı ve işletmesinde dünyanın önde gelen firmalarından biri. Pek çok ülkede yaptığımız görüşmelerde ‘Bu havalimanını Türkler inşaa etti, bu havalimanını Türkler işletiyor’ diyorlar. Bundan hepimiz gurur duyuyoruz. Kamu-özel sektör işbirliğine çok önem veriyoruz ve devam edeceğiz. 2014 Aralık ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre yolcu sayısında yüzde 13.2 artış var. Önceki yıl toplam yolcu sayısı yaklaşık 150 milyondu, bu yıl ise 166 milyona ulaştı. Hangi açıdan bakarsanız bakın dünyadaki, Avrupa’daki daralmaya rağmen Türk havacılık sektörü büyüyor” şeklinde konuştu.

 

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, “TAV, bizim yap-işlet-devret ve kiralamayla işletme hakkı devri projeleri ile İstanbul’da başlayıp dünyaya açılan firmamız. Atatürk Havalimanı da sadece Türkiye’nin değil dünyanın gözbebeği. Bu alınan paralar yine Türk sivil havacılığına harcanıyor. Havacılıktan aldığımızı havacılığa veriyoruz” dedi.

 

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, “9 Ocak 2000’de Atatürk Havalimanı’nı açtık ve 15 yıl oldu. Önce yap-işlet-devret, daha sonra da kiralama yöntemiyle işletmeyi üstlendik. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın ilk kirasını da bugün ödüyoruz. Bugün de sözümüzde durduğumuz ve taahhüdümüzü yerine getirdiğimiz için mutluyuz. Atatürk Havalimanı’ndan çıktığımız yolculukta bugün TAV olarak 14 havalimanı işletiyoruz. TAV İnşaat şirketimiz, altı tane havalimanı yapıyor. Servis şirketlerimiz de 33 havalimanında faaliyet gösteriyor. Yani, TAV olarak dünyada 53 havalimanında varız. Bu da bir Türk firmasının geldiği yeri gösteriyor” dedi.

Dünyada “Yap-İşlet-Devret” modeliyle gerçekleştirilen havalimanı işletmeciliği projelerinin ilk örneklerinden olan İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin yapımı 22 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. Ocak 2000’de hizmete açılan terminal, 2004’te yapılan ek tesisle genişletildi. TAV, İç Hatlar Terminali işletmesini de Temmuz 2005’te üstlendi. Kasım 2014’te DHMİ tarafından gerçekleştirilen kapasite artırım projesinin tamamlanan ilk fazı çerçevesinde 26 uçaklık yeni park sahası ile taksi yolları 2014’te hizmete açıldı. Yeni park sahalarıyla Atatürk Havalimanı’ndaki uçak park alanı sayısı 128’e yükseldi. Çalışmaları süren 18 uçaklık park sahasının da tamamlanmasıyla toplam kapasite 145’e ulaşacak. Ayrıca 2014 yılında TAV tarafından 75 milyon Avro yatırımla dış hatlar terminali tadilatı ve büyütülmesine yönelik proje için de el sıkışıldı. Çalışmaların 2016 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor. Atatürk Havalimanı, mimarisi, yolcu akış hızı ve sunduğu hizmet kalitesiyle sadece Türkiye’nin en büyük havalimanı değil, aynı zamanda tüm Avrupa’da övgüyle karşılanan, önemli havalimanlarından biri konumunda bulunuyor. İstanbul Atatürk Havalimanı 2014’te önceki yıla oranla yüzde 11 artışla 57 milyon yolcuyu ağırladı.

 

TAV Havalimanları 118 bin metrekare alana yayılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ni ise 150 milyon Avro yatırımla yaparak işletmesini 2006’da üstlendi. DHMİ tarafından 2011 yılının sonunda yapılan ihaleyi kazanan TAV, Adnan Menderes İç Hatlar Terminali’nin işletmesini de 2012’de 2032 yılı sonuna kadar devraldı. TAV ihale kapsamında, Adnan Menderes Havalimanı’na 266 milyon Avro yatırımla iç hatlar terminali yaptı ve terminaller köprü sistemi ile birbirine bağlandı. İzmir’den dış hatlarda 55 havayolu ile 36 ülkede 86 destinasyona, iç hatlarda ise 6 havayolu ile 22 destinasyona uçuş bulunuyor. Adnan Menderes Havalimanı 2014’te önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7’lik artışla yaklaşık 10,9 milyon yolcuya ev sahipliği yaptı.

TAV Havalimanları hakkında

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Alanya Gazipaşa havalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine ve Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanı’nda operasyon yönetiyor. Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2014’de iştirakleriyle birlikte yaklaşık 743 bin uçak seferine ve yaklaşık 95 milyon yolcuya hizmet sundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here