Tamamı Kadınlardan Oluşan Ekibiyle Lagos’a Uçtu

0
218

Ethiopian Airlines tarihinde bir ilk yaşandı

İlk kez kokpit ve kabin mürettebatı kadınlardan oluşan ekibiyle bir uçuş gerçekletirdi. Lagos’a yaptığı bu uçuş Etiyopya Havayolları içib bir ilk oldu.

Afrika’nın en kârlı havayolu şirketi Etiyopya Havayolları, yolcularını Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı’ndan , Lagos Murtala Uluslararası Havalimanı’na  Boeing B777-300 ER uçak ile tamamı kadınlardan oluşan bir uçak ile uçurdu.

Ekip, Kaptan Amsale Gualu, 2.kaptan Tigist Kibret ve 11 kabin mürettebatından oluşuyordu. Uçuş, Nijerya’ya tamamı kadın olan bir mürettebat tarafından yönetilen ilk uluslararası uçuş oldu.

Yaklaşık dört saat süren ET 901 sefer sayılı uçuşdaki 391 yolcu, kalkış sırasında ve Lagos’a varışında törenle karşılandı.

Havacılık Komitesi Başkanı Bayan Nkiru Onyejeocha, Kaptan ve geri kalan ekibini, Addis Ababa’dan Lagos’a başarılı bir şekilde uçtuğunun, fırsat verilirse ” kadınların”  çok şey elde edebileceğinin bir kanıtı olduğunu belirtti.

Onyejeocha ayrıca Etiyopya Havayolları’na da övgüde bulundu ve Nijerya ile iyi ve kötü günde her zaman iyi bir işbirliği içinde olduğunu söyledi. Etiyopya Havayolları‘nın, bu yılın başlarında Abuja’daki Nnamdi Azikiwe Havaalanı’nın pist bakımı için kapatıldığı tarihte, alternatif Kaduna Uluslararası Havalimanı‘ndan operasyon yapmayı kabul eden tek yabancı taşıyıcı olduğunu hatırlattı.

Ayrıca, kadınlardan oluşan bir ekibin uçuşu gerçekleştirmesinin Nijerya’daki kadınların havacılık endüstrisine bakışını desteklediğini ve pilot olmayı hayal edenlere bir teşvik olduğunu belirtti.

Törende konuşan Kaptan Gualu, Lagos’a tamamı kadın bir mürettebatla uçmaktan büyük heyecan duyduğunu söyledi. Uçmanın bir çocukluk rüyası olduğunu fark ettikten sonra, Bombardier, Q400’den büyük gövde uçağı Boeing B777 gibi farklı uçak türlerini de uçurduğunu belirtti.

“Çocukluğumdan beri pilot olmak istedim” dedi. “Genç olduğumda babam beni ve kız kardeşimi havaalanlarına  götürürdü. Pilotların üniformalarına hayran kaldım ve uçma tutkusunu bu şekilde geliştirdim.

“Üniversitem eğitimimden sonra Etiyopyalı Havayolları’na ilk first officer olarak katıldım ve Fokker 50 ve Boeing B737’yi uçurdum ve sonra bir kaptan olduk” dedi.

Nijerya’daki Etiyopya Havayolları Genel Müdürü Firihewot Mekonenn tamamı kadınlardan oluşan Nijerya’ya uçuşundan mutluluk duyduğunu söyledi.

“Nijerya sadece büyük dostumuz değil, aynı zamanda Afrika kadınların neler yapabileceğini gösteren bir ülke. Kadınlar çok şey başarabilir ve Nijerya, Afrika’da kadınların güçlenmesinde öncü bir ışıktır. Afrika’da ilk kadın pilotlardan birisi bir Nijeryalı.

“Bugün, Afrika’nın ilk dört yıldızlı havayolu olan Etiyopya Havayolları, Nijerya’ya tümüyle kadın operatörlüğünde bir uçuş yapan ilk kişi olmaktan gurur duyuyor. Tarihi bir olaya tanıklık ettik “dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here