Talepteki artış nedeniyle maske, tulum, gözlük ihracatı ön izne bağlandı

0
216

Talepteki artış nedeniyle maske, tulum, gözlük ihracatı ön izne bağlandı.

Fransa stoklara el koydu, Almanya ihracatı yasakladı! Avrupa’da maske seferberliği başladı.

Türkiye ihracata denetim getirdi. Karar, Resmi Gazete’nin 4 Mart Çarşamba günkü sayısında yayımlandı.

Çin’de başlayarak dünyanın birçok ülkesine yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle, başta maske olmak üzere çeşitli tıbbi ürünlerin ihracatı ön izne bağlandı.

Corona virüs salgını sebebiyle Türkiye’de ihtiyaç duyulabileceği gerekçesiyle koruyucu maske, tulum, önlük, gözlük, cerrahi maske ve tıbbi eldiven ihracatı ön izne bağlandı. İzni olmayanlar bu malları yurt dışına satamayacak.

Ticaret Bakanlığı, küresel virüs salgını nedeniyle koruyucu maske, tulum, önlük, gözlük, cerrahi maske ve tıbbi eldiven ihracatı ön izne bağlandı. Ticaret Bakanlığının İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğle gaz, toz ve radyoaktif filtreli koruyucu maske, tulum, sıvı geçirmez koruyucu önlük, koruyucu gözlük, tıbbı ve cerrahi maske ile tıbbi steril/non-steril eldiven ihracatı, ihracı ön izne bağlı mallar listesine dahil edildi.

 

Türkiye’de 9 şirket ceza yedi

Türkiye’de de koruyucu maske ihracatı ön izne bağlı mallar listesine eklendi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasından sonra tıbbi maske ve bazı cihazların fiyatlarında fahiş artışlar yapıldığı yönünde gelen şikayetlerin Reklam Kurulunda incelenmesi sonucu, 13 firmadan 9’una toplam 943 bin lira para cezası uygulandığını bildirdi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here