GÜNCEL SON HABERLER

Suudi Arabistan’ın Türk mallarına yönelik resmi olmayan kısıtlamaları ticareti olumsuz etkiliyor

Suudi Arabistan‘ın Türk mallarına yönelik tutumu, bölgesel güçler arasında artan rekabetin ticarete yansımış hali.

Suudi hükümetiTürk mallarına herhangi bir kısıtlama getirmediğini” söyledi ve iki ülke arasındaki ticaretin “Covid-19 salgınının genel etkisi dışında gözle görülür bir düşüşe tanık olmadığını” ekledi.

Suudi Arabistan’ı yöneten Suud Ailesi’nden ilk kez boykot çağrısı geldi. Twitter’da 7.9 milyon kişinin takip ettiği ülkenin ünlü iş adamlarından Suudi Prens Al Saud, Türk ürünlerinin boykot edilmesi çağrısı yaptı.

Suudi Ticaret Odaları Konseyi Başkanı Ajlan bin Abdul Aziz Al-Ajlan’ın boykot çağrısı üzerine Suudi Arabistan’ın Türkiye’den gelen ihracat ürünlerine yönelik iki yıldır süren ve son günlerde sertleşen uygulamalarına Türkiye iş dünyası sonunda sessiz kalamadı. Ortak açıklama yapan Türk iş dünyası, sorunun küresel tedarik zincirlerini de etkilemeye başladığını belirterek yapıcı diyalog çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’den gelen ihracat ürünlerine yönelik iki yıldır süren ve son günlerde sertleşen ambargosuna Türkiye iş dünyası sonunda sessiz kalamadı. Suudi Ticaret Odaları Konseyi Başkanı Ajlan bin Abdul Aziz Al-Ajlan’ın boykot çağrısı üzerine ortak açıklama yapan Türk iş dünyası, sorunun küresel tedarik zincirlerini de etkilemeye başladığını belirterek yapıcı diyalog çağrısında bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanı Ayşem Sargın’ın yazılı açıklamasında, Suudi Arabistan ile ticari ve ekonomik ilişkilerin sorunsuz bir şekilde sürdürülmesine büyük önem verildiği ifade edildi. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Firmalarımızdan aldığımız ve basına da yansıyan şikâyetler göstermektedir ki engellemeler ikili ekonomik ilişkilerin boyutunu aşarak küresel tedarik zincirleri açısından sorun haline gelmiştir. Müteahhitlerimiz uzunca bir süredir açılan önemli ihalelere davet edilmemektedir. Firmalarımızın Suudi Arabistan’da maruz kaldığı ayrımcı muameleler nedeniyle derin üzüntü içindeyiz. Yapıcı diyalog ve karşılıklı işbirliği ile her türlü sorunu çözebileceğimize ve tüm engelleri birlikte aşabileceğimize içtenlikle inanıyoruz.”

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki gerilim, en çok Türk müteahhitleri vurdu. Türk müteahhitlerin Suudi Arabistan’da yaşadıkları iş kaybının üç milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

2020 yılında Suudi Arabistan’a ihracatı en çok düşen sektör kimya sektörü oldu. Suudi Arabistan’a Türkiye’den 2019’un Ocak-Eylül döneminde gerçekleştirilen kimyevi ürün ihracatı 375 milyon dolar olurken, bu rakam 2020’nin aynı döneminde yüzde 50’ye yakın azalarak 188,7 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’ye karşı ticari anlamda tutum şimdilik Suudi Arabistan’da var. Bölge geneline yayılması beklenmiyor. Yalnız dış siyasette Suudi Arabistan ile ters düştüğümüz noktalar Birleşik Arap Emirlikleri de var.

Gerginlikler havacılık sektörünü de etkiledi ve bölge ticaretinde ihracatçılarımızı olumsuz etkiliyor.

Suudi Arabistan ve BAE ile Türkiye arasında aktarmasız yolcu uçuşu yapılamıyor. Geçen yıl pandemiden önce başlayan Suudi Arabistan ile slot problemlerimiz olmuştu. Kargo uçuşlarını sınırlamışlardı.

Bugün geldiğimiz noktada bu iki ülke ile sadece kargo uçuşu yapılabilmektedir. Bu konuda Türk Hava Yolları , Emirates ve Suudi Arabistan Havayolları bir açıklamada bulunmadılar.

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER