Solar Impulse 2

0
100
solarimpulseİsviçreli bilim insanlarının tasarladığı “Solar Impulse 2” isimli güneş enerjisiyle çalışan uçak Dünya’nın etrafında dolaşmak için son hazırlıkları tamamladı.

Tek damla benzin kullanmadan Dünya’nın etrafında dolaşması için tasarlanan “Solar Impulse 2” yarın Abu Dhabi’deki özel bir alandan havalanacaktı. Ancak hava koşullarının elverişsiz olması nedeniyle uçuş ertelendi.

Bir Airbus A380 uçağı kadar kanat uzunluğu bulunan “Solar Impulse 2” aynı uçakla karşılaştırıldığında 150 defa daha az ağırlığa sahip. Proje yöneticisi Cladia Durgnat güneş enerjisiyle çalışan “Solar Impulse 2″‘nin uçuşunun cumartesi gününe ertelenmesinde hava koşullarının etkili olduğunu söyledi.

“Solar Impulse 2” Dünya’nın etrafını 25 etapta dönecek. Söz konusu 25 etap 5 ayda tamamlanacak. Planlanan rota ise Abu Dhabi’den başlayarak Umman’ın başkenti Maskat’a oradan Hindistan ve Çin üzerinden ABD’ye geçecek. “Solar Impulse 2” İsviçreli bilim insanları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg tarafından bir yıl önce tanıtıldı.

 

ulasimonline

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here