SMS – GERÇEKTEN HEPİMİZ BİLİYORMUYUZ SMS NEDİR? 40

0
1554

SMS – Gerçekten Hepimiz Biliyormuyuz  SMS Nedir?  40

 

Günümüzde havacılık hizmeti sağlayıcları, istenen hedeflere ulaşmak için ana iş modelinin materyallerini ve faaliyetlerini koordine eder. Bu hedeflere ulaşmak için aşağıdakilerde dahil olmak üzere endüstri bölüm türüne göre değişir;

*Uçak üretimi

*Uçak bakım

*Kargo ve Yolcu taşımacılığı

*Yakıt ikmal

*Yer hizmetleri

*Hava seyrüsefer

*Uçak depolama alanları

SMS, üretim odaklı işletmelerin yanısıra hizmet odaklı işletmelerin yanısıra hizmet odaklı işletmeler içinde her zaman önemli bir husus olarak yer almaktadır. Havacılık operasyonları doğası gereği bir tehlikenin kendini göstermesi durumunda feci sonuçlar  doğma  potansiyeli ile yüksek derecede risk taşır. Görüyoruz ki havacılık mesleğinden olmayanlar yahut havacılık operasyonlarından nasibini almayan kişiler SMS yönetimin temellerini veya arka planını anlamadan Havacılık SMS’i anlatmaya çalışıyorlar. Bu bir Tarih dersi veya Coğrafya dersi değil…..

 

Basit ve Karmaşık Süreçlerden Oluşan Emniyet Yönetimi

Havacılık emniyet yönetimi aşağıdakiler dahil iç içe geçmiş süreçlerle doludur;

*Planlama

*Organizasyon

*Yönetme

*Risk Kontrolü

*Risk Analizi

Bunların hepsi bağımsız alındığında çok zor görünmeyebilecek olarak yinelenen ve devam eden faaliyetlerdir. Bunları sürekli değişen bir ortamda biraraya getirdiğinizde, bu süreçleri yönetmek daha zor hale gelir.

 

Havacılık servis sağlayıcıları açık bir sistemde çalışır. Bu da operasyonlarını etkileyen kontrolsüz dış çevresel faktörlerin her zaman olacağı anlamına gelir.

Ancak açık sistemler doğal olarak kontrollü kapalı sistemlerden daha risklidir. Peki bu dış faktörler nelerdir?

*Rekabet

*Yeni teknolojik değişiklikler

*Denetleme statüsü

*Mevzuat değişiklikleri

*Sosyal faktörler

*Ekonomi faktörler

Havacılık şirketleri açık sistemlerde çalışmaya devam ettikçe havacılık emniyet yönetimi süreçleri hiç bir zaman tamamlanmaz. Şirketler sürekli olarak izlemeli ve işlemlerinin etkin kalmasını sağlamak için işlemlerini gözden geçirmelidir.

Yukarıdaki belirtilen dış etkenler sürekli olarak olarak gelişmektedir. Şirketler dış etkenlerden etkilenmemek için aynı hamam aynı tas olarak alışkanlıklara devam ederek değişime olan bu isteksizlik onları caydıttırır. Böylece SMS sloganlarını duvarlarda, dokümanlarıda dolaplarında görürüz.

 

Doktorları ele alalım; Doktorlar halka tıbbi uygulama hatalarının yüksek oranda yayınlanmasından hoşlanmamaktadırlar. Çünkü insanların güvenini yitirmesine neden olabilir diye. Halbuki havacılık endüstrisinde daha şeffaf olduğunu görüyoruz. Bir uçak düştüğünde, hemen televizyonda haberlerde görüyoruz.  Hatta halkın duymasına gerekli olmayan bazı noktalar bile herşeye rağmen anlatılıyor, doğru veya eksik bilgiler….

 

2006 itibaren ICAO aşağıdakileri zorunlu kılarak SMS’in uygulamasını devletler tarafından zorunlu kılmıştır;

*Emniyet tehlikeleri tanımlama

*Kabul edilebilir bir emniyet seviyesi sağlamak için gerekli düzeltici eylemin  uygulanması

*Sürekli olarak izlenmesini ve elde edilen emniyet seviyesinin düzenli olarak değerlendirilmesi

*Emniyet seviyesinde sürekli iyileştirme …

2006 dan bu yana ICAO nun havacılık şirketlerine SMS’i benimsemeleri için  büyük bir acelecelik de yaşanıyor. Her yerde eğitimler veriliyor, yazılıyor, çiziliyor. Sizde bu modeli dört bileşine ve 13 öğeye sahip olduğunu biliyor olabilirsiniz Bugün havacılık emniyeti yönetiminden bahsettiğimizde,  emniyet uzmanları aşağıdakiler dahil olmak üzere bir çok faydası olan resmi süreçler olan  SMS hakkında konuştumuğuzu varsayarlar;

Nedir?

*Uluslararası standartlar

*Emniyet bilincini yükseltmek

*Denetim ve gözetimi artırmak

*Müşterilerin ilgisini çekmek için emniyet süreçleri oluşturmak

Bu bir dereceye kadar doğru olsa da,

 

‘Havacılık SMS’inde; Emniyet yönetiminde çok daha derine inmelidir’.

 

 

Mehmet Ali Ataman

1.Nisan.2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here