SHGM, TEPKİLERE KULAK VERDİ ,İHA TALİMATINDA DEĞİŞİKLİK YAPTI

0
142

iha kampanyaSHGM tepki çekti

SHGM Twitter hesabından yaptığı bildirimler ve yaptığı video paylaşımı sebebiyle sosyal medyada tepki çekti.

Hatta Change.org sitesinde imza kampanyası başlatıldı.

SHGM, Twitter hesabından güncellenen İHA talimatını paylaştı.

İHA konusu Türkiye’ de olduğu kadar , dünyada da tartışılıyor.

SHGM Drone Talimatnamesi Yeniden Düzenlenmeli

SHGM’nün 22 Şubat 2016 tarihinde yayınladığı İHA “İnsansız Hava Araçları” talimatnamesinde bulunan bir çok madde hobi amaçlı kullanan İHA Pilotlarının uçuş yapmalarını kısıtlamak hatta yer yer uçuşu imkansız hale getirecek maddeler içermektedir. Sektörden 1-2 kişiye danışarak, hobicilerin fikri alınmadan, uzlaşma veya anlaşma yoluna gitmeden hazırlanan talimatname ile özellikle hobi amaçlı drone (iha) pilotları kısıtlanmakta, hevesi kırılmakta ve endişe iha pilotları duymaktadır. Genç nesilin havacılığa olan aşkını körüklemek, havacılğa merak uyandırabilecek bu ürünlerin kullanımının kısıtlanması, ülke ekonomisine katkıda bulunabilecek projelerinde önüne geçmektedir. Drone geleceğin uçurtmasıdır, her türlü doğal afet, deprem, sel, yangın, arama ve kurtarma, kaza anında acil müdahale, yer tespiti için büyük önem taşımaktadır. Bugün baltalanmaya çalışılan bu güzel hobi, yarın bize çok büyük faydalar sağlayabilecek konumdadır.

Çözüm önerimiz; hobi camiası ile bu kurumun yetkilileri karşılıklı oturup, taleplerin dinlenmesi ve yine karşılıklı makul çözümlerin bulunmasıdır. Amacımız devletin kurumuna karşı gelmek değil, hobiciyi de düşünmelerini sağlamak ve havacılığı gelecek nesillere aşılamaktır.

Tüm samimiyetimiz ile iletmek istiyoruz ki; hobiciler olarak isteğimiz güzel görüntüler almak, ülkemizin doğal güzelliklerini tüm dünya ile paylaşmak, bunun karşılığında asla maddi bir kaygı duymamaktır. Bunların yapılabilmesi için izin ve şartların iyileştirilmesi hobicileri sevindirecek ve mutlu edecektir. Büyüklerimiz belki kahvelerde okey, batak oynayıp, zaman öldürdüler. Ama yeni nesil bunu yapmak istemiyor, sosyalleşmek, yeni dostluklar edinip, kurulan gruplardaki aktivitelere katılarak, nasıl daha güvenli uçuş yapılabilir bunları öğrenmek istiyor.

Saygılarımızla,

SHT-İHA Talimatında Değişiklik Yapılmıştır…

Türk Hava Sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliğin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları belirleyen İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı’nda (SHT-İHA) 21/04/2016 tarihinde değişiklik yapılmış olup yayımlanmıştır.

Yapılan değişiklikle, İHA0 ve İHA1 kategorilerindeki hava araçlarını hobi veya sportif amaçlı kullananlar için eğitim zorunluluğu olmadığına açıklık getirilmiş, ticari amaçlı kullanımlar için eğitim verecek kuruluşlara ilişkin gereklilikler belirlenmiştir.