THY’nın Amerika kıtasındaki 11. uçuş noktası; San Francisco

0
201

sanfranciscoTürk Hava Yolları’nın Amerika kıtasındaki 11. uçuş noktası; San Francisco.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde, sefer sağlanan 7.nokta olan San Francisco’ya direkt uçuşlar 13 Nisan Pazatesi  itibariyle başladı.

 

 

Kıtalar arası kurduğu köprülerle tüm dünya vatandaşlarına uzakları yakın eden Türk Hava Yolları, bu kez de tarihi, kültürü ve eşsiz yapılarıyla dünya çapında hayranlık uyandıran iki benzersiz şehir; İstanbul ve San Francisco’yu birbirine bağlıyor.

 

Türk Hava Yolları’nın, Amerika kıtasında Buenos Aires, Sao Paulo, Toronto, Chicago, Houston, Los Angeles, New York, Washington, Boston ve Montreal’in ardından uçuş sağlayacağı 11. nokta olan San Francisco’ya ilk seferi, bugün itibariyle Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma ve Pazar günleri olmak üzere haftada 5 gün karşılıklı olarak icra edilecek.

 

Bayrak taşıyıcı havayolu genel yaklaşımı gereği, sıradanlıktan uzaklaşmayı tercih edip, San Francisco uçuşlarını yolcuları nezdinde daha keyifli bir hâle getirmek adına yine bir ilke imza attı. Bu iki önemli metropolün buluşmasını ölümsüzleştirmek için, İstanbul ve San Francisco’nun benzerliklerinden esinlenerek, modernist bakış açısını minimalist çizgilerle buluşturan Türk Hava Yolları, San Francisco’ya uçuş sağlayacak Safranbolu B777-300 uçağını giydirmede kusursuz bir tasarım hazırladı.

 

İstanbul’dan, Kaliforniya eyaletinin ilk uçulan noktası; Los Angeles’tan sonra eyaletin ikinci büyük kenti San Francisco’ya, tüm vergiler dâhil gidiş-dönüş 511 Euro’dan başlayan ücretlerle seyahat edilebilir.

 

Ayrıca, Miles&Smiles üyeleri San Francisco hattında 30 Eylül 2015 tarihine kadar %25 mil indirimli ödül biletle seyahat edebilir ve uçuş sınıflarını yükseltebilirler.*

 

San Francisco’ya ait tarifeli uçuş saatleri;

Uçuş No. Günler Kalkış Varış
TK 079 Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma, Pazar IST 13:05 SFO 16:25
TK 080 Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma, Pazar SFO 18:10 IST 17:05 +1

*Tüm saatler lokaldir.

 

Türk Hava Yolları ve uçuş tarifesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere www.turkishairlines.com web sitesinden, 444 0 849 numaralı Çağrı Merkezi’nden
veya satış ofislerinden ulaşılabilir.

 

Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde, Büyük (Pasifik) Okyanus kıyısında bulunan San Francisco, eyaletin en büyük 2. şehri olup aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin finansal, teknolojik ve kültürel merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

 

Pasifik Okyanusu ve ulusal parklar ile çevrelenmiş San Francisco, 1800’lü yıllarda ‘Altın Akını (Gold Rush)’ ile bölgenin en önemli ticari noktalarından, 2. Dünya savaşından sonra ise neo-liberal ve kültürel merkezlerinden biri olarak ön plana çıkmış. Sinema, müzik gibi kültürel etkinlikler ve festivalleri ile de ünlü kentte, San Francisco Film Festivali dünya çapında bilinen etkinliklerin başında gelmekte.
Yakın dönemde inşa edilmiş gökdelenler ile Victoria mimarisinin en gözde örneklerinden oluşan tarihi yapıların uyumlu bir kent silueti kazandırdığı San Francisco, her gün 400 bin kişinin kullandığı geniş bir metro sistemine sahip. Şehrin en önemli sembollerinden biri olan San Francisco Tramvayı ise, İstanbul’daki İstiklal Caddesi Tramvayı ile benzer bir profil sergilemekte.

 

1930’lu yıllarda inşa edilen, en çok da kırmızı rengiyle hafızalarda yer etmiş ve şu anda dünyadaki yedinci en uzun asma köprü olan Golden Gate Köprüsü ise kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Golden Gate Parkı ise San Francisco’nun en önemli yeşil alanı olup, benzersiz bitki örtüsü, park içindeki spor tesisleri ve müzeleri ile birlikte Batı Yakasının Central Parkı benzetmesini hak eden bir mekân olarak ön plana çıkıyor.

 

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden; Stanford ve UC Berkeley Üniversiteleri’ne yarım saatlik bir mesafede bulunan San Francisco’da ziyaret edilebilecek önemli yerlerden bir diğeri ise; küresel ölçekte önemli teknoloji şirketlerinin merkezlerinin yer aldığı Silikon Vadisi.

 

Alkatraz’dan Kaçış gibi filmlere ilham kaynağı olmuş, bir ada içinde yıllar boyunca hapishane olarak hizmet vermiş ve şu anda senede 750 bin kişinin ziyaret ettiği Alkatraz Hapishane Müzesi ise, yine San Francisco’da görülmesi gereken yerlerden bir diğeri.
Mimari ve tarihin, yeşille uyumunun göz kamaştırdığı San Francisco, kumsalı, havuzları, müzeleri, çiçek bahçeleri, eğlence alanları, yürüyüş ve bisiklet parkurları, açık hava galerileri ve farklı mimari dokusu ile her yaştan ve her zevkten insana hitap etmekte.