Riyad Kral Halid Uluslararası Havalimanı 5 no’lu Terminal Sonuçlandı

0
217

king halid airport

Riyad Kral Halid Uluslararası Havalimanı 5 no’lu Terminal (T5) İşletmesini İrlanda’lı Daa International firmasının kazandı

Suudi Arabistan‘ın uluslararası ve ulusal hava yolu yolcu taşımacılığında önemli bir merkez olan Riyad Kral Halid Uluslararası Havalimanı (King Khaled International Airport – KKIA) 5 no’lu (T5) terminalinin işletmesini İrlanda’lı Daa International firmasının kazandığı duyurulmuştur.

Yaklaşık 106.500 m2 büyüklüğünde yılda 12 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal halihazırda iç hat için kullanılan T3 terminalinin yerine iç hatlarda kullanılacağı belirtilmektedir. KKIA havaalanını 2015 yılında 11,7 milyonu iç hatlar olmak üzere toplam 22,3 milyon yolcu kullanmıştır. Konuya ilişkin açıklama yapan söz konusu firmanın CEO’su, ilk aşamada 5 yıllık bir süre için imzalanan anlaşma ile ilk defa havalimanı işleteceklerini, ancak bunun önümüzdeki dönemde yeni girişimleri için önemli bir tecrübe olacağına inandıklarını belirtmiştir. Halihazırda yapım çalışmaları devam eden söz konusu terminal inşaatının 2016 yılı sonuna doğru tamamlanması hedeflenmektedir.

Terminal işletmesinin ihale yoluyla özel bir firmaya verilmesinin bu alandaki rekabetçiliği sağlamanın yanında düşen petrol fiyatları sonucu kamu idaresinin belli alanlardaki faaliyetlerinden çekilerek, özelleştirmeye gitme niyetinin bir örneği olarak değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Suudi Arabistan, halihazırda GACA (General Authority of Civil Aviation) Sivil Havacılık Kurumu tarafından işletilen 27 havalimanının 2020 yılına kadar özelleştirilmesinin planlandığı dile getirilmektedir.

Ayrıca, söz konusu şirketin kardeş şirketi olan ARI’nin geçtiğimiz günlerde Abu Dhabi Uluslararası Havalimanının yeni tamamlanan Orta alan Terminalindeki Free shop işletmeceliğini 10 yıllığına kazanmıştır.

 

Suudi Arabistan Kargo Fiyatları

Suudi Arabistan uçak kargo ile ilgili sorularınız için

0551 554 6236 veya info@airportist.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + Yedi =