Ordu-Giresun Havalimanı İptal olan uçuşlar

0
111

Havas_ordu_giresun_1

Ordu-Giresun Havalimanı’na açılışının gerçekleştiği 22 Mayıs’tan bu yana yüz sefer yapıldı. Havaalanında uçakların sorunsuz bir şekilde inişlerini sağlayan VOR ve ILS sistemleri olmadığından yoğun sis nedeniyle 10 sefer iptal edildi

Avrupa ve Türkiye’nin denize dolgu yapılarak inşa edilen ilk havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı’nın açılışının gerçekleştiği 22 Mayıs’tan bu yana 100 sefer yapıldı.
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, havalimanına 5 bin 857 yolcunun geldiğini, 5 bin 904 kişinin de havalimanından başka şehirlere gittiğini söyledi. Balkanlıoğlu, yoğun sis nedeniyle 10 seferin iptal edildiğini, beş uçağın da yakın bölgelerdeki havalimanlarına yönlendirildiğini anlattı.
Teknik altyapıda eksiklikler var
Balkanoğlu, havalimanının bütün mevsim koşullarında uçakların gece gündüz iniş yapabileceği şekilde dizayn edildiğini ancak cihazların bir kısmının yurtşından ithal edilmesi nedeniyle bazı sıkıntılar yaşandığını söyledi. Yoğun sis nedeniyle yaşanan sefer iptallerinin çok yakın zamanda azalacağını aktaran Balkanlıoğlu, “Yetkili teknik uzmanlardan aldığımız bilgilere göre, havalimanına uçakların sorunsuz bir şekilde inişlerini sağlayan VOR (aletli uçuşta yaygın olarak kullanılan radyo seyrüsefer yardımcısı) ve ILS (Aletli İniş Sistemi) olarak adlandırılan aletli yaklaşma sistemi kurulacak. Bu iki sistem birbirini destekliyor. Bu sistemler sayesinde uçakların hiçbir pilot müdahalesi olmaksızın bile havalimanına inmesi mümkün olacak” dedi. Balkanlıoğlu, söz konusu cihazının kurulduğunu ve denemelerinin sürdüğünü ifade ederek, “Bu cihazların tam anlamıyla çalışmaya başlamasıyla birlikte iptaller çok daha az olacaktır. Şu anda hava sisli olduğu zaman ve pilotun görüş alanı sıkıntıdaysa pilotlar bazen inmeyi reddedebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Vali Balkanlıoğlu, havalimanının açılmasıyla Ordu’daki otellerin doluluk oranlarının yüzde 80 seviyesine ulaştığını, Arap yatırımcıların da ile ilgilerinin arttığını kaydetti. Ordu-Giresun’a THY İstanbul Atatürk’ten saat 15.35’te; AnadoluJet Ankara’dan 12.15’te ve Sabiha Gökçen’den 12.05’te uçuyor. Pegasus, Onur Air ve Atlas Global henüz söz konusu havaalanına sefer başlatmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here